Co warto wiedzieć przed zakupem napędu do bramy?

Brama z napędem otwierającym i zamykającym ją jest powszechnym, wygodnym i przede wszystkim funkcjonalnym wyborem. Zanim jednak zdecydujemy się na automat do bramy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Podjazd jest szeroki, czy wąski?

Kształt, wielkość i usytuowanie działki mają ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej bramy. W przypadku bramy skrzydłowej musimy mieć podjazd odpowiednio długi, by skrzydła bramy (długie na 1,5 m) mogły swobodnie otwierać się do wewnątrz działki a także zamykać po zaparkowaniu samochodu na posesji. Jeśli mamy niewielki podjazd, wybierzmy bramę przesuwną, która przesuwa się i chowa po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy miejsce. Pamiętajmy jednak, że decydując się na bramę przesuwną musimy sprawdzić, czy będzie miała miejsce, by schować się w pełni.

Jaka jest szerokość bramy?

Według przepisów szerokość bramy powinna wynosić ok. 2,4 m w świetle. Im szerszy wjazd, tym większą mamy swobodę wjazdu i wyjazdu z posesji a także lepszą widoczność i zachowamy bezpieczeństwo włączając się do ruchu. Z tego warto przemyśleć zakup szerszej bramy (np. 3m) dla zachowania większego komfortu.

Odpowiednio do wielkości i ciężaru bramy będziemy wybierać urządzenie zasilające (napęd do bram). Im brama jest większa i cięższa, tym silniejszego napędu będzie potrzebować. Każdy model automatu ma informację o udźwigu siłownika, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni do naszych potrzeb. Warto jednak wybrać taki z zapasem ok 20-25% mocy, by nie montować bramy o maksymalnej wadze dla danego produktu. Zapas przedłuży żywotność urządzenia.

Korzystasz z bramy regularnie czy sporadycznie?

Automat do bramy należy dobrać również pod kątem częstotliwości jej użytkowania. Z tego powodu automatyka dzieli się na tą do użytku domowego i przemysłową. Automatyka do użytku domowego wykonuje maksymalnie 50 cykli na dobę (otwarcie i zamknięcie bramy). Przemysłowe to te wykonujące powyżej 50 cykli na dobę, które wykorzystuje się na parkingach, zamkniętych osiedlach lub miejscach użyteczności publicznej.

Czy został wyprowadzony prąd do montażu bramy?

Przed montażem bramy z napędem konieczne jest sprawdzenie, czy na etapie budowy zostały przeprowadzone pod ziemią kable. W przypadku, gdy elektryki zabrakło, będzie konieczne naruszenie naszego ogrodu by wyprowadzić prąd do napędu, który chcemy zamontować w bramie a także do podłączenia odpowiednich akcesoriów do bram (https://bonmario.com/napedy-do-bram/akcesoria-do-bram.html). Musimy także zastanowić się nad rodzajem zasilania odpowiednim do rodzaju napędu i częstotliwości jego pracy. W przypadku elektryki niezbędna będzie pomoc fachowca z odpowiednim uprawnieniem.

5/5 - (1 vote)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.