Coraz popularniejsze: domowe magazyny energii

Odnawialne źródła energii, będące zasobami niewyczerpalnymi, stają się coraz bardziej znaczące w kwestii ekologii, bowiem dzięki nim nie tylko możliwa jest redukcja zanieczyszczenia, ale przede wszystkim uzyskanie czystej energii, na którą zapotrzebowanie ciągle rośnie. Szczególnie popularne są teraz panele fotowoltaiczne, dzięki którym gospodarstwa domowe stają się praktycznie samowystarczalne energetycznie.

Bardzo długo myślano jak rozwiązać kwestię wysokiego napięcia na sieci, podczas największej generacji mocy. Sposobem na rozwiązanie tego problemu są magazyny energii. Dzięki nim możliwe jest przechowywanie nadmiaru wytworzonej energii i wykorzystywania w razie chwilowych problemów z siecią. Od kwietnia 2022 r. wprowadzono nowy system rozliczeń, który umożliwia sprzedaż nieskonsumowanej energii elektrycznej do dostawców. Nowo wprowadzony system zachęca do tzw. „auto-konsumpcji„, czyli całkowitego zużycia energii elektrycznej na własne potrzeby. By ta zasada była spełniona, potrzebne jest zainstalowanie w gospodarstwach wspomnianych już magazynów energii.

Magazyny Energii – czym właściwie są i jak działają?

Magazyny Energii mają za zadanie gromadzić nadwyżki energii produkowane przez gospodarstwa domowe, dzięki czemu nie będą one zwracane do sieci energetycznej. Jest to o tyle świetnym rozwiązaniem, że w razie przerwy w dostawie energii przydomowy magazyn będzie awaryjnym źródłem zasilania. Dlatego ważne jest, by odpowiednio dobrać magazyn do swojego systemu fotowoltaicznego. Jest to możliwe dzięki specjalnym audytom, które pozwolą ustalić obciążenie i zapotrzebowanie. Dodatkowym atutem magazynów jest to, że gdy fotowoltaika nie produkuje energii chociażby w nocy, gospodarstwo domowe zasilane jest energią, którą magazyn zgromadził w ciągu dnia. W przypadku zapełnienia magazynu, energia będzie przesyłana do sieci przemysłowej. Przydomowe magazyny energii są obecnie wykonywane w technologii litowo-żelazowo-fosforowej, dzięki czemu mają dłuższą żywotność, a dodatkowo mogą być rozładowywane i ponownie ładowane nawet 6000 razy.

Ile kosztuje przydomowy magazyn energii?

Cena przydomowych magazynów energii uzależniona jest od wielkości i mocy akumulatorów. Przykładowo, dla gospodarstwa domowego zamieszkującego przez 4 osoby zaleca się akumulator o pojemności ok. 10 kWh, którego cena waha się między 20 a 30 tys. złotych. Jednak im lepsze komponenty, im większa moc i pojemność urządzenia, tym te koszta będą większe. Przed montażem należy przeprowadzić audyt bądź wywiad energetyczny, który pozwoli ustalić, jak wygląda przebieg obciążenia domu. Program Mój Prąd 4.0 przewiduje dofinansowanie do własnych modułów akumulatorowych w wysokości nawet 7500zł. Suma wsparcia z programu nie może przekroczyć 50% wartości urządzenia.

Czy magazyny są bezpieczne?

Jak najbardziej. Nad bezpieczeństwem układu przydomowego magazynu energii czuwa system BMS, czyli Battery Management System, dzięki któremu akumulatory są chronione przed przeciążeniem i przegrzaniem. W przypadku przekroczenia parametrów nastąpi automatyczne wyłączenie całej instalacji. System BMS bez przerwy monitoruje stan baterii każdego ogniwa i natychmiast reaguje na niepokojące sygnały.

Jakie są zalety posiadania magazynów energii?

Największą zaletą posiadania domowych magazynów energii jest niezależność i stabilność energetyczna. Niezależnie od sytuacji, wszelkich wzrostów i spadków obciążenia w sieci, gospodarstwo domowe z magazynem energii, dzięki funkcji back-up, ma nieprzerwane dostępy energii. Przechowywana energia wykorzystywana jest także w okresach niedoboru czy zaniku z sieci. Dzięki magazynom energii można uniknąć dodatkowych opłat, którymi są obarczone domostwa w nie niewyposażone. To właśnie ta cecha sprawia, że właściciele paneli fotowoltaicznych decydują się na magazyny energii. Gospodarstwa nie posiadające magazynów muszą oddawać wszelkie nadwyżki do operatorów, a proceder ten jest obciążony dodatkowymi kosztami. Magazynowanie energii sprawia, że znika problem ze zbyt wysokim napięciem, które często było przyczyną różnych awarii. Operator może bowiem korzystać z magazynu, by ustabilizować parametry sieci, dzięki czemu nie tylko unikniemy przeciążenia podczas największej generacji, ale także zmniejszymy zamówioną ilość, a co za tym idzie – obniżymy koszta. Kolejną zaletą magazynu energii jest możliwość poprowadzenia zasilania do miejsc z trudnym dostępem do standardowej sieci. Jest to idealne rozwiązanie dla działek oddalonych od miasta oraz w niektórych lokalizacjach turystycznych. Stacjonarne magazynowanie jest w pełni dopasowane do wszelkich standardów ekologicznych. Dbanie o ekologię nigdy nie było tak proste.

Więcej informacji, możesz znaleźć tutaj: https://mtrcells.pl/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz