Czujniki o specjalnych zastosowaniach. Przegląd pirometrów

Na rynku znajduje się wiele czujników o specjalnym zastosowaniu. Wśród nich można znaleźć m.in. urządzenia optyczne wykrywające ruch, czujniki piezoelektryczne, światłowodowe oraz pirometry. Te ostatnie są wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych do bezdotykowego mierzenia temperatur. Dzielą się na różne rodzaje, zależnie od typu badanej powierzchni oraz wykrywanego promieniowania.

Jakie modele pirometrów znajdują się na rynku?

Pirometry wykorzystują promieniowanie cieplne, na podstawie którego są w stanie wskazać liczbową wartość temperatury badanej powierzchni. Ze względu na to można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów pirometrów. Należą do nich:

  • Optyczne – pozwalają na dokonywanie pomiaru na podstawie jasności badanego obiektu. Ze względu na to są wykorzystywane w przypadku niezwykle wysokich temperatur, które wynoszą ponad 600 st. Celsjusza.
  • Monochromatyczne – ten rodzaj pirometrów dokonuje pomiaru jedynie jednej długości fali promieniowania.
  • Radiacyjne – są wykorzystywane w przypadkach, gdy do odpowiedniego oszacowania temperatury obiektu niezbędne jest zbadanie całego widma promieniowania.
  • Fotoelektryczne – zasada działania polega na pomiarze sygnału elektrycznego powstającego w detektorze fotoelektrycznym, na którym jest skupione promieniowanie cieplne obiektu.
  • Dwubarwne – umożliwiają porównywanie natężenia dwóch wybranych długości fal promieniowania cieplnego badanego obiektu.

Istnieją również inne podziały pirometrów. Dlatego na rynku można znaleźć specjalne urządzenia do badania temperatur metali nieżelaznych (z dostosowaniem modeli do zakresu energii cieplnej), pirometry z przeznaczeniem do pomiaru obiektów szklanych oraz takie, które umożliwiają przeprowadzenie testu online.

Oprócz badania wysokich ilości ciepła istnieją również pirometry umożliwiające pomiary obiektów o niskich temperaturach. Wszystkie ich rodzaje można znaleźć w ofercie dystrybutorów urządzeń pomiarowych, takich jak EC TEST SYSTEMS.

Gdzie znajdują zastosowanie pirometry?

Ze względu na ogromne udogodnienia, jakie niesie za sobą bezdotykowy pomiar temperatury, pirometry są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Ogromne znaczenie mają zwłaszcza w branżach hutniczych, szklarskich oraz motoryzacyjnych, gdzie służą do monitorowania pracy maszyn oraz ocenie ich funkcjonowania.

Mniej dokładne pirometry można znaleźć również w domach, gdzie są wykorzystywane do badania temperatury ciała oraz produktów żywnościowych. Natomiast urządzenia o regulowanej ostrości z największą dokładnością wykorzystywane w laboratoriach oraz strefach testowych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.