Czy dom w zabudowie bliźniaczej, czyli tzw. dom bliźniak jest dobrą inwestycją?

Kupno już istniejącej nieruchomości bądź zainwestowanie w budowę własnego domu stanowią bardzo poważną i dalekosiężną w konsekwencjach decyzję. Nic dziwnego, że tak wiele znaleźć można opracowań na temat wad i zalet kupna nieruchomości, tym bardziej w czasach kryzysu gospodarczego. Dom wolnostojący z ogródkiem przydomowym jest marzeniem wielu rodzin, niektórzy jednak wolą mieszkanie w bloku z każdym jego aspektem. A co sądzić o domu w zabudowie bliźniaczej? Czy jest to dobra inwestycja? 

Co to jest dom bliźniak?

Dom w zabudowie bliźniaczej najczęściej kojarzy się z dwoma identycznymi wizualnie budynkami, które przylegają do siebie ścianą łącząca dwa lokale, te zaś zaprojektowane są zwykle na zasadzie odbicia lustrzanego. Zatem w jednej bryle domu istnieją dwa niezależne i osobne lokale mieszkalne. Dom bliźniak może posiadać odrębną instalację, przyłącza oraz ogrzewanie dla każdego lokalu, choć niekoniecznie. W zależności od potrzeb właścicieli, szczególnie spokrewnionych, instalacje mogą zostać wykonane bez wyodrębniania na dwa lokale. Dom bliźniak jest często dobrym rozwiązaniem, gdy posiada się małą, wąską działkę pod zabudowę. To również chętnie wybierany projekt domu dla dwóch bliskich sobie rodzin, przyjaciół czy znajomych. Warto przyjrzeć się  zaletom domu w zabudowie bliźniaczej.

Za i przeciw zamieszkaniu w domu bliźniaku

Decyzja o zainwestowaniu w wybudowanie bądź kupno już postawionego domu bliźniaka bądź jego części, niesie ze sobą wiele wątpliwości. Szczególne znaczenie mają, podczas rozpatrywania zakupu jednego odrębnego lokalu w domu w zabudowie bliźniaczej, gdy druga część zajęta będzie przez ludzi obcych. Jest to jeden z poważniejszych argumentów przeciwko zamieszkaniu w domu bliźniaku. Na szczęście istnieją rozwiązania tego typu zmartwienia. Warto zadbać o skuteczne wygłuszenie ściany już na etapie budowy, a jeśli nie ma się wpływu na projekt, można we własnym zakresie wygłuszyć od wewnątrz ścianę łączącą lokale. Istnieje na to wiele sposobów. Głównymi zaletami zainwestowania w kupno części bądź domu w zabudowie bliźniaczej są:

  • atrakcyjniejsze cenowo wybudowanie/kupno lokalu w zabudowie bliźniaczej,
  • możliwe wybudowanie nawet na wąskim obszarze działki,
  • zwykle ma się do dyspozycji większą powierzchnię ogródka przydomowego,
  • niższe rachunki za ogrzewanie,
  • większa prywatność niż w domu szeregowym, czy w mieszkaniu w bloku,
  • poczucie bezpieczeństwa podczas dłuższej nieobecności poza domem, dzięki bliskiemu sąsiedztwu.

Zamieszkanie w lokalu domu bliźniaka ma wiele plusów. Warto rozważyć ten pomysł na podstawie rzetelnych informacji.

Inwestycja, która może się opłacić

Dom w zabudowie bliźniaczej zyskuje na coraz większej popularności. Jest dobrą alternatywą do zamieszkania na osiedlu domów w zabudowie szeregowej, która nie zapewnia poczucia prywatności. Dzięki wielu zaletom lokal w bliźniaku jest dobrą inwestycją w kwestii zamieszkania w wymarzonym domu. Aktualnie nie stanowi problemu efektywne wygłuszenie ściany łączącej dwa lokale, czy estetyczne ogrodzenie własnej przestrzeni ogródka. Główny argument przeciw można przekształcić w zaletę, mając na uwadze bliskość sąsiada, a zatem ochronę mienia podczas nieobecności. Posiadania własnego lokalu, dzięki domowi w zabudowie bliźniaczej, zdecydowanie jest wartym do rozważenia pomysłem i inwestycją.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz