Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Marka Pneumatik na rynku sprężarek tłokowych i śrubowych wyznacza trendy już od wielu lat, i to zarówno wśród klientów prywatnych, jak i właścicieli największych przedsiębiorstw, w których sprężone powietrze wykorzystuje się codziennie do zasilania różnorodnych odbiorników pneumatycznych. W ofercie firmy znajdują się między innymi sprężarki tłokowe od Pneumatik BOGE, niezwykle dobrze wykonane, precyzyjne, trwałe i wytrzymałe. Dlaczego stanowią najlepszy wybór w swojej cenie? Powodów jest wiele.
Warto zacząć od zapoznania się ze sposobem pracy sprężarek tłokowych oraz z ich stosunkowo nieskomplikowaną budową. To urządzenia, które sprężają powietrze, zwiększając jego gęstość i zmniejszając jednocześnie objętość, przy wymuszeniu jego pędu w jednym kierunku. Ich działanie opiera się na zjawisku dobrze znanym z motoryzacji.
W sprężarce znajduje się zespół ściśle współpracujących ze sobą podzespołów, w tym tłoka, który porusza się we wnętrzu cylindra ruchem posuwisto-zwrotnym. Tłok rozpoczynając swój ruch w dolnej części tłoka, powiększa przestrzeń pomiędzy jego górną ścianką a ścianką cylindra. W rezultacie wytwarza się znaczne podciśnienie, które to z kolei otwiera otwór ssawny, dopuszczający do komory świeże powietrze z atmosfery. Tłok w chwili ruchu posuwistego w górę, w kierunku górnej powierzchni tłoka, spręża zassane wcześniej powietrze aż do osiągnięcia granicznej wartości, kiedy to następuje wypchnięcie powietrza poza urządzenie poprzez otwór tłoczny.
W urządzeniu znajdziemy także wał korbowy, głowicę z zaworami, silnik (elektryczny lub spalinowy), koła pasowe w przypadku modeli, w których za przenoszenie momentu obrotowego odpowiada pasek klinowy, presostat oraz zawory bezpieczeństwa i urządzenia poboczne, takie jak manometr i reduktor.
Sprężarki tłokowe od Pneumatik mają kilka cech szczególnych, przez które stanowią doskonały wybór w swojej kategorii cenowej. Należy do nich:
Sprężarki tłokowe od Pneumatik mają różne zastosowania, które wynikają bezpośrednio z ich konstrukcji oraz sposobu generowania sprężu. Istotnym zagadnieniem jest czas pracy. Kompresory śrubowe mogą pracować w zasadzie cały czas i bez żadnej przerwy, podczas gdy sprężarki śrubowe – średnio w trybie 50:50. Co to oznacza? Że urządzenie, które pracuje nieprzerwanie przez 30 minut, musi odpocząć przez kolejne 30 minut przed przejściem do dalszej eksploatacji. Ma to na celu głównie redukcję ryzyka przegrzania oraz odzyskanie wydajności układu korbowego, lecz także zachowanie wysokiej jakości sprężu.
Kolejnym parametrem sprężarek tłokowych BOGE jest dowolność wyboru. Jako klient możesz zdecydować przede wszystkim na temat tego, czy kompresor ma być wyposażony we wtrysk oleju, czy też nie. Urządzenia bezolejowe są wykonane ze specjalnych materiałów powlekających wnętrze cylindra oraz tłoka, które zmniejszają tarcie pomiędzy nimi w trakcie pracy. Z kolei modele olejowe mają wtrysk oleju, czyli najbardziej znanej substancji smarnej o podobnym działaniu jak powłoki w przypadku urządzeń bezolejowych. To, który wariant okaże się lepszy, zależy głównie od tego, w jakim środowisku będzie użytkowany. Modele bezolejowe sprawdzą się w przypadku czułych branż, takich jak lakiernie czy medycyna, podczas gdy olejowe – w przemyśle ciężkim lub warsztatach.
Sprężarki tłokowe od Pneumatik mają wiele zalet, dzięki którym stanowią obecnie coraz częstsze rozwiązanie wśród najbardziej wymagających przedsiębiorców. Fakt ten nie wynika znikąd. Wszystkie modele pochodzą od marki BOGE, znanej na całym europejskim rynku z precyzyjnego wykonania oraz wieloletniej trwałości całej konstrukcji. Sięgają po nie przedsiębiorcy, działający w branży:
Tak naprawdę sprężarka tłokowa to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba okresowego lub stałego zwiększonego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Istotne jest jednak, aby miała odpowiednio wysoką jakość. Urządzenia niskiej klasy zazwyczaj generują spore dodatkowe koszty związane z ich eksploatacją. Należą do nich częste naprawy, problemy z dostępem do części zamiennych, a nawet brak oficjalnego serwisu na cały kraj. W rezultacie, mimo zakupu z pozoru dobrego urządzenia, otrzymujesz w efekcie sprężarkę, po której uszkodzeniu z całą pewnością będziesz musiał wykorzystać urządzenie zamienne lub zakupić zupełnie nowe.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.