Czym jest sprawność sezonowa – SCOP?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Dom można ogrzać, stawiając na tradycyjne i niekorzystnie wpływające na środowisko naturalne kopciuchy, jak i nowoczesne rozwiązania, które zapewniają pożądane ciepło, a jednocześnie wpisują się w ideę ekologii. Do tych drugich zalicza się między innymi pompy ciepła, których pracę można charakteryzować za pomocą różnych parametrów. Zalicza się do nich między innymi sprawność sezonowa, która wyrażana jest za pomocą współczynnika SCOP. Myli się ten kto sądzi, że jest to współczynnik, który zamieszcza się w katalogach sprzedażowych tylko po to, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. On naprawdę ma znaczenie.

SCOP a COP – o co w tym chodzi?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest współczynnik COP. Mówi on o tym, jak bardzo sprawna jest nasza pompa. Chodzi o proporcje między pobieraną podczas pracy pompy energią elektryczną a energią, która do budynku trafia w postaci ciepła wyprodukowanego przez pompę. Generalnie zasada jest prosta: im mniej energii pobierze pompa i im więcej ciepła wyprodukuje, tym oczywiście lepiej. Z kolei współczynnik SCOP to parametr COP wyrażony w uśrednionej wartości dla całego sezonu grzewczego.

Od czego uzależniona jest wartość współczynnika SCOP?

Wartość współczynnika SCOP uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Wpływ na nią ma przede wszystkim temperatura panująca na zewnątrz, a także to, czy bazujemy na klasycznych grzejnikach, czy też zdecydowaliśmy się sięgnąć po nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Aby ustalić wartość SCOP, należy ustalić jakich temperatur i jak długo można spodziewać się na terenie, na którym będzie wykorzystywana pompa ciepła. Może to nastręczać pewne trudności, ale producenci świetnie sobie z tym radzą. Osoby, które planują zakup pompy ciepła i chcą mieć pewność, że współczynnik SCOP został obliczony naprawdę rzetelnie odsyłamy na stronę https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/. To witryna firmy oferującej produkty znanej i cenionej marki Panasonic. Specjalizuje się w urządzeniach grzewczych oraz klimatyzacyjnych, proponując swoim klientom zawsze sprawdzone rozwiązania.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz