Dlaczego należy zadbać o prawidłową wentylację w domu?

Wentylacja, często nazywana jest najważniejszym systemem w domu. Bez niego zagrożone jest zdrowie mieszkańców i stan techniczny budynku. Ale co to znaczy, że pomieszczenie jest nieprawidłowo wentylowane? Czy rzeczywiście wentylacja ma tak kluczowe znaczenie?

Jak działa wentylacja?

Wentylacja to system, który zapewnia doprowadzenie świeżego powietrza, przepływ przez pomieszczenia, a następnie odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz czyli wywiew.

Wentylację dzielimy na: naturalną (grawitacyjną), która z zorganizowany sposób wykorzystuje siłę ruchu powietrza na zewnątrz, mechaniczną, która działa zasilana prądem elektrycznym oraz wentylację hybrydową, która łączy dwa wcześniej wymienione rozwiązania.

Oczekiwanie czy obowiązek?

Wentylacja, zdecydowanie jest jednym z najważniejszych systemów w każdym lokalu mieszkalnym lub użytkowym. Jej wagę i znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potwierdza wymóg prawa budowlanego, określony w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Norma dotyczy wszystkich budynków mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej oraz określa parametry strumienia objętości powietrza wentylacyjnego w poszczególnych rodzajach pomieszczeń.

Planując wentylację w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażoną w kuchenkę gazową lub węglową, należy zapewnić strumień o wartości 70 m³/h, a w w wydzielonym WC: 30 m³/h. W lokalach użyteczności publicznej, np. żłobkach i przedszkolach, strumień objętości powietrza wentylacyjnego przeliczany jest z uwzględnieniem ilości przebywających dzieci i wynosi 15 m³/h dla każdego dziecka i 20 m³/h dla każdego dorosłego. Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m³/h.

Norma określa także jaki rodzaj wentylacji jest skuteczny i zapewnia bezpieczeństwo w poszczególnych rodzajach pomieszczeń. Dla przykładu w mieszkaniach wyposażonych w paleniska takie jak kominki powinno stosować się wyłącznie wentylację grawitacyjną lub mechaniczną wentylację nawiewno-wyciągowa.

Planując budowę czy modernizację budynku, dobór wentylacji należy pozostawić w rękach fachowców. Niemal każdy sklep z wentylacją gwarantuję pomoc techniczną. Wytyczne pozwalają specjalistom dobrać wentylację najbardziej odpowiednią do Twojego lokalu, ale i zgodną z obowiązującymi wymogami.

Znaczenie wentylacji dla człowieka

Prawidłowa wentylacja jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Niemal 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, z czego ponad 60% w domach. Liczby te rosną jesienią i zimą, kiedy wraz z pogarszającą się aurą, jeszcze chętniej pozostajemy w domach. Badania wskazują, że w zamkniętych pomieszczeniach, które nie są prawidłowo wentylowane, zanieczyszczenie powietrza może być nawet 2 do 5 razy większe niż na zewnątrz.

Znaczenie wentylacji dla człowieka

Najbardziej oczywistymi skutkami nieskutecznej wentylacji jest tzw. zaduch w pomieszczeniu Powietrze ma nieprawidłową wilgotność, temperaturę i nieprzyjemny zapach. Możemy odczuwać spadek koncentracji, bóle głowy, problemy z oddychaniem. W konsekwencji długotrwałego przebywania w takich pomieszczeniach, narażamy się na poważne konsekwencje zdrowotne, głównie przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

Zapewnienie wysokiej jakości powietrza jest zatem kwestią kluczową dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Ma to szczególne znaczenia dla osób, które mają problemy z układem oddechowym, cierpią na alergię lub astmę. Jednak, aby nie doprowadzić do powikłań u zdrowych mieszkańców, już dziś należy zadbać o prawidłowy obieg i wymianę powietrza w domu.

Wentylacja a bezpieczeństwo techniczne budynku

Nasza nieruchomość codziennie narażona jest na nadmierną wilgoć. Powstaje ona wskutek zmian temperatury na zewnątrz. W sposób naturalny wydalamy ją również my sami. Zamknięte pomieszczenie tym bardziej narażone jest na negatywne działanie wilgoci, im lepiej izolowany jest budynek. Jeśli zaobserwujemy parę wodną skraplającą się na szybach okien od wewnętrznej strony, możemy być pewni, że pomieszczenie nie jest prawidłowo wentylowane.

Wentylacja a bezpieczeństwo techniczne budynku

Efektywna wentylacja jest systemem, który zapewnia prawidłowy stan techniczny budynku.

Dzięki stałej wymianie powietrza, w pomieszczeniach utrzymuje się odpowiedni poziom wilgotności. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia ścian budynku, a w konsekwencji unikamy powstawania trudnego do usunięcia zagrzybienia.

Grzyb w krótkim czasie może doprowadzić do przedwczesnej korozji budynku. Jest również niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Stanowi doskonałe środowisko do rozmnażania się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Ich wpływ na zdrowie człowieka to przede wszystkim groźne choroby przewlekłe płuc.

Zapewnienie prawidłowej wymiany powietrza w domu jest wymogiem prawnym. Stanowić może podstawę komfortu przebywania w pomieszczeniach, dobrego samopoczucia, a także lepszego stanu zdrowia. Pamiętaj, że stanu powietrza, nie da zobaczyć, jednak skutki złej jego jakości będą widoczne po latach.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz