Do czego służą klapy dymowe w budynkach przemysłowych?

Zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa budowlanego klapy budowlane muszą znajdować się w wielu budynkach — również tych o zastosowaniu przemysłowym. Dzięki nim wzrasta bezpieczeństwo, ale i nie tylko… Dlaczego są takie ważne? Jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie? Dlaczego urządzenia te są takie ważne? Jakie pełnią funkcje i do czego służą?

Klapy dymowe — co to?

Klapa oddymiająca zapewnia budynkom odpowiedniej wentylacji, co wpływa nie tylko na komfort ludzi przebywających w budynku, ale również na ich bezpieczeństwo. Dlaczego? Klapy dymowe zabezpieczają możliwe drogi ucieczki, dzięki czemu ewakuacja budynku może zachodzić sprawniej. Urządzenia te odprowadzają dym i inne gazy z budynku, w którym istnieje zagrożenie pożarowe. Niektóre z nich, tak jak klapa dymowa z funkcją wyłazu firmy Tech-Plast System są skonstruowane w taki sposób, by mogły one posłużyć również jako wyjście ewakuacyjne. To jednak nie wszystko. Chronią one również wnętrze budynku przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Czy to jednak wystarczający powód do tego, by je stosować?

Kiedy trzeba stosować klapy dymowe?

Obowiązek instalacji tych urządzeń jest w Polsce uregulowany prawnie. Obowiązek posiadania takiej instalacji mają obiekty, które zostały wymienione w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r., które zostało wydane przez Ministra Infrastruktury i dotyczy warunków technicznych, jakie powinny one spełniać. I choć w żadnym z zapisów tego rozporządzenia nie użyto pojęć “klapa oddymiająca” czy “klapy dymowe”, ich posiadanie jest oczywiste. Dlaczego?

Klapa oddymiająca a bezpieczeństwo

Systemy grawitacyjne, w tym właśnie klapy dymowe, są uznawane za mniej skomplikowane w użyciu, oraz wysoce skuteczne. Idealnie nadają się one do montażu na dachach płaskich lub takich, które mają niewielki stopień nachylenia. W przypadku obiektów przemysłowych, np. halach magazynowych spełniają się one w 100%. Dlaczego są takie ważne? Szacuje się, że ponad 90% ze wszystkich wypadków śmiertelnych w pożarach, wynikało z obecności tlenku węgla lub innych, szkodliwych gazów. Dlatego też, aby obniżyć ryzyko czyjejś śmierci, obecność klap dymowych w budynkach przemysłowych musiała zostać uregulowana prawnie.

Klapy dymowe w budynkach przemysłowych

Na rynku nie brakuje wielu różnych modeli klap. Najważniejsze jednak jest to, by przed ich zakupem zwracać uwagę na to, z czego zostały one wykonane. Dużym powodzeniem cieszą się przede wszystkim klapy wyprodukowane ze stali ocynkowanej. Niektórzy z producentów, tak jak np. firma Tech-Plast System ferują swoim klientom również możliwość pomalowania ich proszkowo – na dowolny wybrany z palety RAL kolor. Zwiększonej wytrzymałości zapewnią także produkty wzmocnione aluminiowymi ramami oraz pokryte poliwęglanem komorowym. Równie ważnym parametrem jest ich konstrukcja — należy ją dostosować do indywidualnych wymogów budynku. Warto również postawić na wybór urządzeń z napędem elektrycznym lub pneumatycznym. Dzięki temu będą one współpracować z systemem przeciwpożarowym w budynku.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.