Dom przyjazny dla zdrowa i środowiska

Decydując się na inwestycję w budowę własnego domu bardzo często zapominamy o ekologii. Niestety przekłada się to na katastrofalny stan środowiska i zmiany klimatu, które z roku na rok coraz bardziej się pogarszają. Radą na to jest Eko-Architektura, czyli czołowy producent domów i innych konstrukcji drewnianych na rynku. Jest dzisiaj z nami dyrektor firmy – Przemysław Balcewicz. Zgodził się on odpowiedzieć na kilka naszych pytań – związanych zarówno z ekologią, jak i innymi kwestiami budowli drewnianych.

W jakich obszarach drewniane domki całoroczne pozwalają chronić środowisko?

Takich obszarów jest przynajmniej kilka. Muszę zaznaczyć, że drewno w kwestii ekologii przewyższa tradycyjne rozwiązania pod dosłownie każdym względem.

  • Jest surowcem w pełni odnawialnym, dzięki czemu ograniczamy negatywny wpływ na ekosystem.
  • Jest także biodegradowalne, w związku z czym drewniane odpady nie pozostawiają śladu środowiskowego.
  • Pozyskanie drewna i jego obróbka wytwarzają bardzo małą ilość spalin i gazów cieplarnianych.
  • Procesy te wymagają również znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej, niż w przypadku cegły czy betonu.
  • Montaż drewnianych domków całorocznych nie wymaga użycia ciężkich sprzętów i maszyn budowlanych, które także wytwarzają spaliny.
  • Gotowe budowle z drewna bardzo dobrze izolują ciepło, dzięki czemu nie zużywamy tyle energii na ogrzewanie, co z kolei znowu ogranicza ślad środowiskowy
  • Drewniane domki całoroczne nie wymagają wykończenia, co ogranicza odpady i zużycie energii

Warto także zaznaczyć, że mieszkanie w energooszczędnych domach klasy A wykonanych z drewna ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz stan psychiczny.

Czemu budowle z drewna pomagają pielęgnować zdrowie?

Wynika to z naturalnych właściwości drewna. Pierwszą ważną kwestią jest elektrostatyka, która uniemożliwia osadzanie się kurzu wewnątrz budynku. Jest to korzystne szczególnie dla alergików. Po drugie drewniane domki całoroczne samoistnie regulują poziom wilgoci wewnątrz. Dzięki temu nie musimy się martwić pleśniami czy grzybami, a nasz układ oddechowy pracuje dużo lepiej.

Kolejną kwestią są olejki eteryczne zawarte w drewnie. Nie dość, że wspomagają one pracę płuc, to przyczyniają się do regeneracji układu nerwowego. Ponadto – naturalna barwa drewna działa kojąco na ludzki umysł i pozwala naprawdę wypocząć. Psychika człowieka jest natomiast uwarunkowana tak, że w otoczeniu naturalnych materiałów czujemy się po prostu lepiej. Odczujemy to praktycznie chwilę po wprowadzeniu się do drewnianego domu.

Ile przetrwa budowla wykonana z drewna?

Niektórzy mogą być nieco zaskoczeni – ale często dłużej niż konstrukcja ceglana. Wynika to z faktu, że dzisiaj dysponujemy dużo większą wiedzą architektoniczną, niż nasi przodkowie sprzed kilkuset lat – kiedy lepszą alternatywą była cegła.

Wiemy przede wszystkim, jak projektować, aby drewno przetrwało latami. Konieczne jest umożliwienie swobodnego ściekania wody po wystających elementach. Nie można również dopuścić do powstania kondensatu. Kluczową rolę odgrywa również odpowiednia impregnacja i pomalowanie drewna – co zabezpiecza je przed destruktywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wiemy również, skąd i jakie drewno należy wykorzystywać do budowy. Powinno ono być gatunku jodły lub sosny, najlepiej z regionu północnego. Tamtejsze drewno cechuje się bowiem dużo większą wytrzymałością. Ważny jest także poziom wilgotności surowca, który powinien mieścić się w przedziale 14-18%. Połączenie tych kryteriów skutkuje postawieniem budowli, która “przeżyje” niejeden ceglany dom.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz