Fotowoltaika w 2022 roku – czy się opłaca?

Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady rozliczania fotowoltaiki. Co się zmieni? Jakie przepisy będą obowiązywać? I czy w 2022 roku fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Co zmieni się w przepisach?

Do 1 kwietnia tego roku nadwyżka wyprodukowanej energii mogła być odbierana przez prosumenta. Po zmianach przepisów możliwość odbioru energii zostanie zastąpiona możliwością sprzedaży energii, a potem jej odkupienia. Jeżeli zdecydujemy się na założenie paneli fotowoltaicznych przed 1 kwietnia, możemy liczyć na rozliczenie w starym systemie przez najbliższe 15 lat.

Jak działa fotowoltaika?

Na instalacje fotowoltaiczną składają się panele fotowoltaiczne, których połączenie nazywa się modułami fotowoltaicznymi. W panelach fotowoltaicznych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Pobierana przez panele energia trafia do inwertera, inaczej nazywanego falownikiem. Inwerter zamienia prąd stały w prąd zmienny, który obsługują nasze gniazdka elektryczne. Rozróżniamy trzy typy inwerterów fotowoltaicznych:

  • inwerter łańcuchowy z optymalizatorem – każdy panel jest obsługiwany osobno
  • inwerter łańcuchowy – cała instalacja obsługiwana jest przez jeden inwerter
  • mikroinwerter – stosowany przy niedużych instalacjach, każdy z paneli obsługiwano jest osobno

Do montażu paneli fotowoltaicznych używamy profili aluminiowychtrójkątów montażowychklem aluminiowych i dwugwintów.

Fotowoltaika w Polsce

W Polsce panuje idealny klimat dla fotowoltaiki. Polska leży w umiarkowanych klimacie, gdzie nasłonecznienie występuje na średnim poziomie. Do prawidłowego działania paneli fotowoltaicznych nie jest niezbędne pełne nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne działają również w pochmurne dni. W Polsce w 2021 roku powstało ponad 48 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Największym nasłonecznieniem w Polsce cieszą się miasta: Rzeszów, Tarnów, Lublin, Opole i Kalisz.

Czy fotowoltaika w 2022 roku się opłaca?

Zmiany, jakie zajdą w kwietniu, będą miały negatywny wpływ na prosumentów. Dawniej nadwyżkę prosument mógł oddać nadwyżkę energii do sieci energetycznej, a następnie ją odebrać. Po zmianach prosument nie będzie mógł odebrać nadwyżek energii, a jedynie będzie mógł je odkupić. Obecnie inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się w około 8lat. Nowe przepisy sprawią, że inwestycja zwróci się dopiero po około 13 do 16 lat.

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne to ogromna oszczędność pieniędzy, jakie przeznaczamy na energię elektryczną. Jeśli nasze rachunki za prąd są wysokie, warto rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych, warto się pospieszyć! Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne to inwestycja, która się zwróci. Jeśli chcemy założyć panele fotowoltaiczne na korzystniejszych warunkach, warto zrobić to przed 1 kwietnia 2022 roku!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz