Gazobeton – czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to materiał budowlany cieszący się rosnąca popularnością. Ze względu na kilka jego korzystnych parametrów, wykorzystuje się go z powodzeniem do budowy domów. Jak powstaje oraz czym się wyróżnia beton komórkowy czyli tak zwany gazobeton?

Gazobeton – jak powstaje?

Ze względu na kilka ważnych cech wyróżniających gazobeton na tle innych materiałów budowlanych, jest to beton stosowany coraz powszechniej w budowie domów. Tak zwany beton komórkowy powstaje z zastosowaniem kruszywa, którym jest piasek  bądź też czasami piasek z popiołami lotnymi – oraz spoiwa, którym jest wapno z małą domieszka cementu. Beton komórkowy z samym piaskiem w roli kruszywa jest nazywany gazobetonem białym lub piaskowym i jest najbardziej pożądanym materiałem budowlanym wśród inwestorów. Beton z domieszką popiołów lotnych ma barwę szarą i cieszy się nieco mniejszą polarnością.

Jako spulchniacz w tym materiale budowlanym stosowana jest pasta aluminiowa lub proszek. Na skutek wejścia aluminium w reakcję z wodorotlenkiem sodu wydzielany jest wodór, który spulchnia całą masę i powoduje wytworzenie w niej charakterystycznych porów. W porach zamiast wodoru pojawia się powietrze.

Zalety betonu komórkowego

Ze względu na odczyn zasadowy, gazobeton jest odporny na rozwój bakterii, grzybów pleśniowych oraz glonów. Charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością termiczną wynikającą z porowatej struktury tego materiału. Im bardziej porowaty beton komórkowy o niższej gęstości, tym niższy jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli tym lepsza termoizolacyjność. Jego specyfika polega na tym, iż materiał akumuluje mniej ciepła, ale jednocześnie oddaje je przez dłuższy czas. Dzięki temu budynki wznoszone z gazobetonu zapewniają ciepło w zimie, ale również komfort termiczny latem, ponieważ nie dochodzi do przegrzania. Dzięki temu, że beton komórkowy jest spulchniony powietrzem na skutek reakcji chemicznych, jest też wyjątkowo lekki – powietrze stanowi 80% jego objętości. Jednocześnie to najlżejszy materiał stosowany do budowy ścian konstrukcyjnych.

Dodatkowo gazobeton ma zdolność przyjmowania nadmiaru wilgoci z wnętrza, po czym jego oddawania, o ile powietrze wewnątrz będzie suche. O ile nie jet zawilgocony, wykazuje wysoką mrozoodporność. Co nie bez znaczenia, klasyfikuje się go jako materiał niepalny. Pod wpływem działania ognia nie tylko nie nagrzewa się, ale również nie wydziela szkodliwych substancji. Chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz