Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wymienniki ciepła to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu w wielu różnych dziedzinach życia. Grupa tych sprzętów służy do wymiany ciepła z jednego środowiska do drugiego. To nieocenione elementy domowych instalacji wodociągowych. Czym są dokładnie wymienniki ciepła, gdzie je zastosować i jak wygląda mechanizm ich działania?
Wymiennik ciepła jest to urządzenie pozwalające na wymianę ciepła między dwoma lub kilkoma cieczami czy też gazami. Określenie to jest obszerne i obejmuje mnóstwo sprzętów. Do wymienników ciepła zalicza się między innymi grzejnik czy podgrzewacz wody. Gamę tych produktów można podzielić na modele kontaktowe i bezkontaktowe. Wymiennikami ciepła są skraplacze i parowniki. W instalacjach zastosowanie znajdują urządzenia o zróżnicowanej konstrukcji. Budowa ich zależna jest przede wszystkim od sposobu przepływu ciepła. Na rynku dostępne są takie rodzaje wymienników ciepła jak:
Tę grupę produktów można też podzielić ze względu na zastosowany czynnik. W sprzedaży występują wymienniki typu ciecz/ciecz, ciecz/ciało stałe, gaz/gaz czy też ciecz/gaz. Co ważne, wymienniki ciepła mogą również działać w odmiennych układach strumieni:
To sprzęt o wielu zastosowaniach. Montuje się go w systemach ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji. Produkt doceniany jest ze względu na małe rozmiary oraz wysoką wydajność. Często wybierana się zwłaszcza płytowy wymiennik ciepła, który nie tylko grzeje, gdyż zastosowany w systemie klimatyzacji, jest w stanie ochłodzić pomieszczenie. Urządzenie to łączy się też z kotłami gazowymi czy kotłami olejowymi z płaszczem wodnym. Dzięki wymiennikowi można wyodrębnić dwa oddzielne obiegi wody. Pierwszy z nich dotyczy kominka, natomiast drugi obejmuje cały system centralnego ogrzewania wraz z kotłem. To także ważny element zamrażarek, chłodziarek czy pomp ciepła.
Cena wymiennika ciepła zależy od konkretnego modelu oraz jego parametrów. Wybierając takie urządzenie, należy zwrócić uwagę na to, do jakiej instalacji dedykowane jest dane rozwiązanie. Nie wszystkie produkty, przeznaczone są do instalacji c.o, gdyż dostępne są też te wspierające układ chłodniczy czy klimatyzatory. Ważny jest też zastosowany rodzaj odbiornika ciepła. Koszt zakupu takiego urządzenia zależy od takich parametrów, jak: maksymalna moc pracy, ciśnienie, wydajność wymiennika, liczba i powierzchnia płyt, budowa i materiał. Nie bez znaczenia jest też sam producent konkretnego sprzętu. Prosty wymiennik ciepła można zakupić już w cenie od 200 zł. Za bardziej zaawansowany model od znanej i renomowanej firmy trzeba zapłacić w przedziale 500-700 zł, a nawet więcej.
Grupa tych urządzeń działa w ten sam sposób, niezależnie od typu danego modelu. Ich celem jest przeprowadzenie wymiany cieplnej między minimum dwoma mediami. Elementy wymiennika ciepła pomagają w oddzieleniu od siebie mediów, po czym dochodzi do przeniesienia ciepła na zasadzie konwencji i przewodzenia. Wymiana ta przebiega w różny sposób, w zależności od rodzaju przepływu ciepła. Może być on kontaktowy, czyli wtedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu czynników albo bezkontaktowy, gdy czynniki są od siebie oddalone.
Wymiennik płytowy w kotle musi być zamontowany zawsze w pozycji pionowej, co przeciwdziała jego zapowietrzeniu się. Sposób montażu zależy od rodzaju urządzenia. Warto jednak pamiętać o pewnych kwestiach. W czasie wymiany niezwykle istotna jest dostępność wystarczającej ilości miejsca. Podczas wszystkich etapów procesu montażu należy też zadbać o stabilizację urządzenia. Przed przystąpieniem do tej czynności, należy zapoznać się z instrukcją producenta danego modelu. Opinie, promocje i rabaty w sklepie sanitlinesklep.pl znajdziesz w serwisie nasze-sklepy.pl
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.