Gdzie wyrzucić gruz i inne odpady budowlane?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Każda budowa, remont, czy większa inwestycja w ogrodzie oznacza powstanie dużej liczby odpadów tzw. kłopotliwych. Tego rodzaju śmieci nie można wyrzucać do śmietników komunalnych, a nieodpowiednie obchodzenie się z nimi grozi wysokimi karami. Aby je skutecznie usunąć, wystarczy zamówić kontener od lokalnej firmy. Jak to zrobić, gdzie się zgłosić i co zawiera tego typu usługa?

Gruz i odpady budowlane – specjalna grupa śmieci

Podczas remontu powstaje zwykle gruz budowlany – rozkruszone fragmenty konstrukcji betonowych, ścian, podłóg, ale także ceramika budowlana, np. dachówki. Im szerzej zakrojone prace, tym takich materiałów jest więcej. Typowe odpadu remontowo-budowlane to zwykle także materiały wykończenia podłóg (deski, panele), drzwi, futryny, okna, elementy armatury sanitarnej, sprzęt AGD, opakowania, farby i lakiery.

Wszystkie te śmieci nie mogą znaleźć się w przydomowych koszach na odpady komunalne. Po pierwsze dlatego, że ani kubły, ani sortownie przeznaczone na odpady komunalne nie są przystosowane do tego rodzaju śmieci – ciężkich, wielkogabarytowych, a często także szkodliwych i toksycznych. Odpady remontowo-budowlane powinny być utylizowane wg specjalnych procedur, które umożliwią ich neutralizację bezpieczną dla środowiska, a także – co równie ważne – recykling i inne formy odzysku. Odpady budowlane mogą posłużyć do wyrównywania terenu, budowy dróg, mostów i innych konstrukcji.

Jak wynająć kontener na odpady?

Aby zamówić kontener, najlepiej zadzwonić do lokalnej firmy zajmującej się wywozem gruzu i gospodarka trudnymi odpadami. Kontenery w Namysłowie oferuje między innymi firma Eko-Logis. Do dyspozycji klientów są pojemniki już od 2,5 do nawet 30 m³ i więcej. Oznacza to, że z łatwością dobierzemy rozwiązanie odpowiednie dla małego remontu jednego pomieszczenia, jak i większych inwestycji: budowy domu, a nawet tych realizowanych przez przedsiębiorstwa, wymagających bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Eko-Logis oferuje także kontenery online. Oznacza to, że potrzebny pojemnik można zamówić i opłacić w kilka chwil, wypełniając prosty formularz kontaktowy na stronie www.

Jaki kontener wybrać i czy zawsze jest potrzebny?

Oprócz wielkości kontenera, podczas zamówienia trzeba wskazać także, na jakie konkretnie odpady zostanie on przeznaczony. Może być to tzw. czysty gruz budowlany (tylko rozkruszone fragmenty różnych konstrukcji), ale także odpady gabarytowe (takie jak stare meble), odpady na urządzenia elektroniczne, lub też na odpady szkodliwe. Dobrą informacją jest także fakt, że możemy zamówić także kontener na odpady zmieszane, który pozwala gromadzić większość odpadów po typowym remoncie domu lub mieszkania.

W praktyce kontener na odpady jest potrzebny zawsze wtedy, gdy chcemy usunąć większą ilość odpadów, np. po remoncie. Gdy śmieci jest niewiele, alternatywą mogą okazać się PSZOK-i, czyli gminne punkty zbiórki odpadów. Minusem jest fakt, że takie odpady należy zawieźć do punktu samodzielnie – przy dużych elementach, które brudzą i mają zwykle ostre krawędzie i duże gabaryty (są trudne w przenoszeniu), okazuje się to niepraktyczne. Mimo że śmieci można tam zawieźć nieodpłatnie, koszty i czas transportu sprawiają, że zwykle jest to nieopłacalne.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz