Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? A może najzwyczajniej w świecie nie nadaje się do instalacji w naszej strefie klimatycznej i powoduje wyłącznie koszty, dając w zamian dostęp do niewielkiej ilości energii? Przekonajmy się i zestawmy korzyści, które daje instalacja paneli słonecznych z ewentualnym ryzykiem.
Fotowoltaika to nic innego jak panele słoneczne, montowane w najbardziej nasłonecznionej części dachu. Przez nie wytwarzany jest prąd stały – nie nadający się do zasilania urządzeń elektrycznych. On z kolei zmieniany jest na prąd zmienny (bezpieczny i znajdujący się w gniazdkach w naszych domach) poprzez inwerter, nazywany także falownikiem. W zależności od wybranego modelu, instalacje fotowoltaiczne umożliwiają magazynowanie wyprodukowanego prądu u operatora systemu dystrybucyjnego. Sprawia to, że wytworzona latem nadwyżka energetyczna – gdy Słońca zdecydowanie jest pod dostatkiem – może być wykorzystana zimą lub w okresie niepogody.
Nie bez powodu fotowoltaikę doceniono niemalże na całym świecie. Jej największymi zaletami są:
Niektórzy zwracają uwagę, że strefa klimatyczna, w której znajduje się Polska, nie sprawdzi się do wytwarzania energii ze Słońca. Nic bardziej mylnego. Nasz kraj jest nasłoneczniony w bardzo podobnym stopniu. Ponadto posiadamy tę samą strefę, co Niemcy – europejski lider korzystania z energii fotowoltaicznej. Panele słoneczne są w stanie działać nawet w pochmurny dzień. Warto pamiętać, że wygenerowany w nadmiarze latem prąd może być wykorzystywany zimą. Jedynym zagrożeniem jest… brak wizji lokalnej i niewłaściwe zamontowanie paneli. Jednak o to nie musisz się martwić, gdy postawisz na fachowców, specjalizujących się w swej dziedzinie.
Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.