Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Obecna sytuacja na światowym rynku jest dość skomplikowana. Ceny paliw, energii i jedzenia nieustannie rosną za sprawą inflacji. Wśród inwestorów największym zainteresowaniem cieszą się więc te rozwiązania, które zapewniają wysokie oszczędności, ale też i bezpieczeństwo. Dobrze zabezpieczony budynek to gwarancja spokoju i wygody. Jeszcze do niedawna można było się obejść bez rozwiązań dla inteligentnych budynków, dziś temat ten jest coraz częściej poruszany. Sprawdźmy dlaczego.
Wiele osób błędnie używa określenia „inteligentny budynek” w przypadku urządzeń, które znajdują się w domu. Poszczególne instalacje co prawda wykonują bez problemu wszystkie te czynności, do których zostały stworzone, jednak nie w taki sposób, aby każde z nich można było określić mianem inteligentnych.
O inteligentnym budynku możemy mówić wtedy, gdy wszystkie lub wybrane instalacje łączą się w jeden wspólny system. Mogą one wymieniać się ze sobą informacjami i reagować na zmieniające się warunki otoczenia bez udziału człowieka – wszystko to za sprawą odpowiedniego programowania. Tymi urządzeniami możemy sterować za pomocą inteligentnych przycisków bądź aplikacji mobilnych na urządzeniach przenośnych.
W praktyce wygląda to tak, że za działaniem systemu stoją sensory i czujniki ruchu. W przypadku wykrycia zagrożenia sygnał alarmowy wysyłany jest do głównej centrali, która uruchamia alarm i poszczególne instalacje, wybrane przez użytkownika (inwestora). Może to być np., system inteligentnego oświetlenia, które włączy się, gdy posesję „odwiedzi” intruz.
Inteligentny budynek to wysoko zaawansowany technologicznie system nowoczesnych urządzeń, choć podobne rozwiązania można również zastosować w starym budownictwie. Sensory i czujniki mogą być wykorzystywane do urządzeń, z których korzystamy na co dzień.
Produktami inteligentnego budynku w kwestii bezpieczeństwa, ale też i komfortu oraz wygody, mogą być między innymi:
Jak widać, system inteligentnego budynku ma naprawdę wiele do zaoferowania w kwestii bezpieczeństwa. Warto więc pomyśleć nad tym, jakie elementy smart home wdrożyć jako pierwsze, aby zapewnić sobie komfort i wygodę na lata.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.