Jak dobrać pompę ciepła do domu?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Pompa ciepła to urządzenie coraz częściej montowane w budynkach mieszkalnych – zarówno tych energooszczędnych i pasywnych, jak i wybudowanych w tradycyjny sposób. Pozwala ona ogrzać wnętrza za pomocą energii pozyskanej ze środowiska, a w konsekwencji – zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Aby jednak móc czerpać maksimum korzyści z posiadanej pompy ciepła, konieczne jest jej prawidłowe dopasowanie do indywidualnych warunków panujących w budynku. Jak dobrać pompę ciepła do domu?

 Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Jeżeli stoimy przed wyborem pompy ciepła, możemy zdecydować się na jedno spośród kilku popularnych rozwiązań. Najmniej kosztowną inwestycją jest powietrzna pompa ciepła, dostępna w wersji monoblok lub split. Możemy wszystkie jej elementy zamontować we wnętrzu budynku (np. kotłowni), bądź zdecydować się na wystawienie jednostki zewnętrznej poza obiekt mieszkalny, co pozwoli nam zmniejszyć poziom słyszanego hałasu.

Zależy nam, by warunki pogodowe nie miały dużego wpływu na efektywność urządzenia? Wybierzmy pompę pozyskującą ciepło z wody lub gruntu. Instalacje oparte o pompę wodną wymagają wykopania dwóch studni głębinowych, natomiast o pompę gruntową – przygotowania specjalnego, podziemnego kolektora pionowego bądź poziomego. W związku z tym generują one wyższe koszty na etapie inwestycji, gwarantując jednak znacznie lepszą wydajność w trakcie bieżącego użytkowania.

Jak dopasować moc pompy ciepła?

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest prawidłowy dobór mocy pompy ciepła. Moc grzewcza urządzenia powinna być zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło. Przyjęło się, że domy dobrze zaizolowane termicznie wykazują zapotrzebowanie na poziomie 50W/m2, natomiast obiekty mieszkalne średnio ocieplone – 70W/m2. W przypadku budynków słabo izolowanych, montaż pompy ciepła może nie być uzasadniony ekonomicznie.

Czym kierować się, dobierając moc pompy ciepła? Przede wszystkim nie powinna ona mieć mocy większej, niż wynika to z naszych obliczeń. Przewymiarowane urządzenie będzie bowiem droższe w zakupie, a pracując w krótszych i częstszych cyklach – przyczyni się również do skrócenia żywotności sprężarki oraz większego poboru prądu, spowodowanego wielorazowym uruchamianiem. Z tego względu lepiej zdecydować się na lekkie niedoszacowanie mocy pompy ciepła i ewentualne, sporadyczne wspomaganie ogrzewania za pomocą grzałki elektrycznej.

Nadal mamy wątpliwości, jak w prawidłowy sposób wyliczyć moc urządzenia? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam kalkulator pomp ciepła ze strony https://heatergo.pl/kalkulator/. Wystarczy, że podamy w nim kilka istotnych danych, takich jak rodzaj i powierzchnia budynku, jego kod pocztowy, liczba mieszkańców czy chęć ogrzewania ciepłej wody użytkowej z użyciem wybranej pompy. Po przesłaniu uzupełnionego formularza możemy oczekiwać na szybki kontakt zwrotny od doradcy, który pomoże nam w dobraniu rozwiązania idealnie dopasowanego do naszych potrzeb.

Pompa ciepła to niezwykle praktyczne urządzenie, dedykowane do ogrzewania wnętrz oraz ciepłej wody użytkowej. Świetnie współpracuje z instalacjami płaszczyznowymi, takimi jak popularna podłogówka, pozwalając znacząco ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Z uwagi na fakt, iż montaż pompy ciepła to inwestycja na lata, wymagająca pewnych nakładów finansowych, jej dobór warto zawsze skonsultować ze specjalistą. Dzięki temu zyskamy pewność, że posiadany system będzie maksymalnie efektywny i energooszczędny, a jego wydłużona żywotność pozwoli na bezproblemową eksploatację przez wiele kolejnych lat.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz