Jak jest zbudowany i jak działa układ hydrauliczny

Hydraulika siłowa należy do najbardziej precyzyjnie wykonanych układów mechanicznych, które stosowane są powszechnie. Układy hydrauliczne spotkasz zarówno w maszynach i urządzeniach przemysłowych, w inżynierii lądowej, powietrznej oraz morskiej, a także wokół nas, w życiu codziennym.

Wbrew pozorom, układ hydrauliczny sam w sobie nie jest wcale skomplikowany, jedynie jego wykonanie musi być niezwykle precyzyjne. Pompa hydrauliczna zębata oraz inne podzespoły muszą być bardzo dokładnie wykonane. Oto w jaki sposób jest zbudowany i jak działa układ hydrauliczny.

Budowa układu hydraulicznego

Ponad 90% układów hydraulicznych zbudowanych jest w bardzo podobny sposób. Składają się one z:

  • specjalnego zbiornika z cieczą hydrauliczną,
  • pompy hydraulicznej,
  • filtrów,
  • rozdzielaczy i zaworów hydraulicznych,
  • silników hydraulicznych,
  • siłowników hydraulicznych.

Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych czy też bardzo wrażliwych elementów jak elementy pompy hydraulicznej wymaga użycia specjalistycznych, wysokiej jakości narzędzi oraz posiadania odpowiedniej wiedzy.

Sam układ hydrauliczny jest zespołem, połączonych ze sobą podzespołów, które mają zdolność do przekazywania sobie energii. Układ hydrauliczny może być sterowany za pomocą cieczy oraz napędzany za pomocą cieczy. Przepływ cieczy w układzie hydraulicznym jest wymuszony i odpowiedzialna za to jest pompa hydrauliczna zębata.

Działanie układu hydraulicznego

Za pomocą pompy hydraulicznej, ciecz jest przepompowywana bezpośrednio ze zbiornika do końcowych elementów układu – najczęściej siłowników. Sam proces ten podlega oczywiście wysterowaniu, a odpowiedzialne za to są zawory oraz rozdzielacze hydrauliczne. Pompa hydrauliczna zębata czy każda inna ma za zadanie przepompować ciecz w określone miejsce układu, jest więc niezwykle newralgicznym elementem całej hydrauliki siłowej.

Sama regeneracja pomp hydraulicznych, ich konserwacja oraz regularne przeglądy są kluczowe dla prawidłowego działania układu hydraulicznego. Jeżeli układ ma działać funkcjonalnie, to pompa powinna móc pracować na 100% swoich możliwości.

Siłownik jest ostatnim elementem układu hydraulicznego, to on wykorzystuje pracę cieczy i przetwarza ją na pracę mechaniczną, przez co ma możliwość wykonać określoną czynność, jak chociażby podniesienie czy podtrzymanie elementu konstrukcji. Zanim jednak ciecz dotrze do siłownika, jest ona pompowana i wysterowana za pomocą zaworów i rozdzielaczy hydraulicznych.

Zadbaj o hydraulikę siłową

Wykorzystywana w wielu typach maszyn oraz linii technologicznych, hydraulika siłowa jest stosunkowo newralgicznym elementem. Może ona ulec uszkodzeniu, a także wymaga regularnych przeglądów oraz konserwacji. Jeżeli więc zależy Ci, aby Twoje urządzenie działało i było w pełni sprawne, koniecznie sprawdź Hydrobig. Oferuje profesjonalne przeglądy konserwacyjne, regenerację oraz naprawę podzespołów hydrauliki siłowej. Nie czekaj, sprawdź nas już dziś.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz