Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Konieczność przeprowadzenia rozbiórki dotyczy różnych sytuacji. Najczęściej pojawia się w momencie gdy chcemy pozbyć się z działki starego budynku, aby móc zagospodarować przestrzeń na nowo. Czasami jest niezbędna z uwagi na fakt, iż dany obiekt stwarza niebezpieczeństwo, bowiem grozi zawaleniem. Z racji tego, że wyburzenia są zaliczane do robót budowlanych, zazwyczaj potrzebne jest uzyskanie pozwolenia. Rozbiórki w mieście Gliwice są przeprowadzane przez profesjonalne firmy, które mogą pomóc nam także na etapie składania dokumentacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

W jaki sposób uzyskać pozwolenie?

Na początek należy wspomnieć o tym, iż rozpoczęcie jakichkolwiek czynności związanych z wyburzeniem może rozpocząć się dopiero w momencie uzyskania pozwolenia. W przeciwnym razie zostanie to uznane jako samowola budowlana, której następstwem są bardzo wysokie grzywny. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy budynek grozi zawaleniem. W takim przypadku możemy zacząć jego rozbiórkę wcześniej, starając się jednak jak najszybciej złożyć dokumenty.

Wszystkie czynności załatwia się w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Jeśli rozbiórki w mieście Gliwice mają dotyczyć obiektów zabytkowych, konieczne jest uzyskanie decyzji o ich wykreśleniu z rejestru zabytków. W tym celu należy zgłosić się do Generalnego Konserwatora Zabytków.

Dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia

Skompletowanie wszystkich potrzebnych papierów może być nieco czasochłonne. Dokładny wykaz dokumentów można znaleźć na stronach rządowych. Niezbędne jest jednak złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę oraz dołączenie do niego zgody właściciela budynku, opisu zakresu prac i sposobów w jaki zostanie wykonana rozbiórka. Kolejne dokumenty to szkic obiektu budowlanego, opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa mieniu i ludziom, projekt rozbiórki oraz upoważnienia. Całość dokumentów można złożyć online.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz