Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Własny basen w ogrodzie to miejsce, w którym można całkowicie się zrelaksować i odpocząć. Budowa basenu również podnosi wartość każdej nieruchomości. Sprawdź, jak wykopano basen i ile kosztowało jego wybudowanie.
Nasz klimat w Polsce coraz bardziej nas zaskakuje, dlatego coraz częściej marzymy o posiadaniu własnego basenu w ogrodzie. Ale jak zacząć go budować? Jakich narzędzi szukać i jaki sprzęt potrzebujemy wypożyczyć? Niestety baseny przydomowe to kosztowne przedsięwzięcie, ale coraz więcej z nas decyduje się na nie ze względu na dostępne materiały i technologię.
Na początku musimy najpierw zdecydować, jakie mamy pola możliwości i z jakich puli mamy do wyboru.
Decydując się na basen przydomowy musimy opracować jego projekt i dostosować techniki jego realizacji. Najczęstsze opcje wpuszczanych basenów zewnętrznych i najczęstsze konstrukcje niecek basenowych to:
Wybór umywalki może być trudny, ponieważ bierzemy pod uwagę wygodę, cenę, wygląd i rodzaj technologii. Po wybraniu wykop koparką o określonej wielkości według własnych potrzeb.
Tak się złożyło, że wybrane przez nas miejsce może nam przysporzyć problemów związanych z wysokim stanem wody.
Aby tego uniknąć, warto sprawdzić stan gruntu przed budową basenu. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że poziom wody nie podniesie się zbyt wysoko i nie zmoczy sąsiadów.
Prace budowlane związane z wykopem pod basen ogrodowy
Kiedy decyzje i formalności dobiegną końca, możemy przejść do najważniejszych zadań. Zaczęliśmy kopać w przydomowym basenie. Wykop basenu i jego wielkość zależy od wielkości i rodzaju wybranego basenu. Koparka gąsienicowa lub kołowa byłaby idealną maszyną do kopania basenu. Mając projekt basenu w ręku, operator zabiera się do pracy. Wynajem sprzętu budowlanego pozwoli nam na szybki proces budowy.
Basen hotelowy dostarczył nam dużo frajdy. To miejsce na odpoczynek, relaks i odpoczynek. Pod opieką dorosłych dzieci mogą się dobrze bawić, jest to również miejsce, w którym my możemy zadbać o formę pływając. To także doskonała aranżacja ogrodu, która podnosi atrakcyjność i wartość nieruchomości.
Dla basenów powyżej 50 m2 wymagane jest pozwolenie na budowę. Procedura jest taka sama jak w przypadku każdej innej konstrukcji budowlanej. W Starostwie Powiatowym złożyliśmy wniosek o dystrybucję i dostarczyliśmy cztery egzemplarze projektu architektonicznego. Dodatkowo przygotowaliśmy deklaracje uprawnień do nieruchomości oraz mapy działek. Projekt budowlany musi wykonać projektant posiadający odpowiednie uprawnienia architektoniczne. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do jego realizacji. Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata.
A co, jeśli mamy basen poniżej 50 metrów kwadratowych? Zgłosiliśmy zamiar budowy basenu i ustaliliśmy termin rozpoczęcia, zakres prac oraz pokazaliśmy szkice i rysunki lokalizacji basenu na działce.
Wykop basenu uzależniony jest od rodzaju, wielkości, kształtu i wyposażenia donicy. Jeśli nie wykonamy badań gruntu i okaże się, że wybrane miejsca mają wysokie wody gruntowe, to również zwiększają koszty budowy. Wykonawca prac koparko – ładowarki Wojciech Furtak z firmy Fumar podpowiada, że najlepiej wycenić koszty za całość pracy dlatego, że wiedząc o kosztach jakie nas wyniosą za samo wykonanie będziemy mogli zaplanować inne wydatki związane np. z ozdobą wokół basenu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.