Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Pożary to niekontrolowane wybuchy ognia. Pojawiają się na otwartych przestrzeniach, ale też w ludzkich siedliskach. Te ostatnie niszczą nasze mieszkania i domy, pozostawiając po sobie nie tylko ofiary w ludziach, ale i duże straty materialne. Często niestety są rezultatem naszej nieodpowiedzialności i braku wyobraźni. W okresie zimowym, w Polsce rośnie liczba pożarów wynikająca ze złego stanu palenisk, ale też instalacji elektrycznych i gazowych. Rok 2022 został zamknięty liczbą 135.968 pożarów. W obiektach mieszkalnych ogień trawił mienie w 32.320 przypadkach. Zanotowano 387 ofiar śmiertelnych, a 2338 osób odniosło obrażenia.
Zastanawiasz się, czym umyć ściany po wybuchu ognia? Niektórzy poszkodowani przez pożar próbują, chcąc oszczędzić na wydatkach, pewne prace np. usuwanie sadzy, wykonać we własnym zakresie. Dotyczy to między innymi czyszczenia sadzy ze ścian, sufitów czy podłóg. Na rynku dostępne są preparaty, które mogą być w tym pomocne. Podstawowym jest tzw. mydło malarskie. Może się ono sprawdzić na niewielkiej czyszczonej powierzchni i tam, gdzie warstwa sadzy jest cienka.
Na pewno jednak nie da ono oczekiwanych rezultatów tam, gdzie sadzy jest bardzo dużo, a powierzchnie nią pokryte są rozległe. Także inne, typowo chemiczne środki, dostępne na rynku nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli chcemy osiągnąć niesamowite rezultaty.
Pogorzelisko to miejsce, zniszczone przez pożar. Możemy tam znaleźć różne pozostałości. Od zwłok ofiar do przedmiotów, które specjalistom pomogą ustalić przyczynę tragedii. Rezultat ich pracy ma duże znaczenie nie tylko dla poszkodowanych, ale przede wszystkim dla ubezpieczyciela. To bardzo ważne, abyśmy ubezpieczali nasze mienie. Kwota z polisy na pewno będzie pomocna w poradzeniu sobie ze skutkami tragedii. Gdy pożar nie jest zbyt intensywny, z pożogi udaje się uratować niektóre rzeczy. Dla osób poszkodowanych najważniejsze są dokumenty, przedmioty stanowiące dużą wartość finansową, ale też zdjęcia czy pamiątki rodzinne. Czasami da się uratować niektóre meble i sprzęty które, przy dołożeniu należytych starań, można przywrócić do życia.
Pamiętajmy, aby nie chodzić po pogorzelisku zaraz po ugaszeniu ognia. Mogą tam znajdować niezabezpieczone elementy ścian, sufitów oraz sprzętów, będących na wyposażeniu mieszkania czy domu. Pogorzelisko jest także źródłem trujących substancji, które wydzielały się podczas procesu spalania np. plastiku czy chemikaliów. Należy na nie uważać, aby nie doprowadzić do reakcji alergicznych lub poważniejszych schorzeń.
Główną rolę w pomocy ofiarom pożarów pełnią dwa podmioty: jeden to ubezpieczyciel, u którego mamy wykupioną stosowną polisę a drugi to firma likwidująca materialne skutki pożarów. Aby jak najszybciej wrócić do w miarę normalnego życia, należy podjąć działania, które to umożliwią. Należą do nich:
Wszystkie te czynności profesjonalnie wykona firma sprzątająca po pożarach Kastelnik. Technicy realizują czyszczenie ścian po pożarze przy pomocy suchego lodu. Usuwanie szkód obejmuje także wywóz zniszczonych mebli do utylizacji i restytucję mienia. Prawo przewiduje także pomoc pogorzelcom, która realizowana jest przez właściwe miejscowo, centra pomocy społecznej.
Najskuteczniejszą metodą usuwania trudnych zabrudzeń jest czyszczenie suchym lodem. To nowoczesny i bezpieczny sposób usuwania sadzy ze ścian, podłóg i sufitów. Korzysta się tu z urządzeń, w których skompensowane powietrze rozpędza cząstki suchego lodu do prędkości 500 km/h. Powstała w ten sposób energia, w obecności bardzo niskiej temperatury wnoszącej – 78,5 stopnia Celsjusza, powoduje pękanie i odpadanie kawałków sadzy od powierzchni.
W momencie, gdy suchy lód dotyka powierzchni, zmienia swój stan skupienia ze stałego na gazowy. Pozwala to na dotarcie do wszelkich szczelin i zakamarków, by usunąć ślady sadzy. Suchy lód skutecznie usuwa sadze, a jednocześnie jest delikatny w działaniu. Jest w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego i nie powoduje reakcji alergicznych. Nie niszczy czyszczonej powierzchni, z którymi ma kontakt. Nie pozostawia też odpadów własnych. Po czyszczeniu suchym lodem pozostałości to sadza i inne nieczystości.
Stosowanie środków chemicznych do czyszczenia powierzchni z sadzy najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy sadza znajduje się na niewielkiej powierzchni. Pożar z reguły obejmuje duże powierzchnie. Firmy sprzątające dysponują środkami chemicznymi, które są używane w pozbywaniu się sadzy. Mimo iż są to bardzo nowoczesne preparaty, ich skuteczność jest dużo mniejsza niż suchego lodu. Trudno więc je uznać za alternatywę dla tej metody czyszczenia ścian, sufitów i podłóg po pożarze.
Specjalistyczne usługi czyszczenia po pożarach suchym lodem i sprzątanie mieszkań po wybuchu ognia zlecisz specjalistom z firmy Kastelnik przez całą dobę.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.