Jakie są rodzaje obróbki metali?

Obróbka metalu to działanie, mające na celu przekształcania surowego materiału w gotowe części, podzespoły i komponenty do wykorzystania w kolejnych etapach produkcji lub dostarczenia na rynek. Obecnie możemy wymienić kilka rodzajów tego typu procesu, które dobiera się w zależności od m.in. obrabianego materiału, przeznaczenia metalu, dostępnych technologii czy budżetu. Opisujemy kilka z najpopularniejszych rozwiązań.

Obróbka mechaniczna skrawaniem

Skrawanie polega na kształtowaniu danego przedmiotu przy pomocy odpowiednich narzędzi, poprzez usuwanie kolejnych warstw materiału w postaci wiórów. Obróbka mechaniczna tego typu może być prowadzona z wykorzystaniem ręcznych narzędzi skrawających lub specjalistycznych maszyn w ramach np. usługi CNC. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, wykorzystywane zarówno w przypadku małych zamówień, jak i dużej produkcji.

Skrawanie możemy podzielić na m.in.: frezowanie, wiercenie, toczenie, dłutowanie czy szlifowanie. Dużą zaletą takiej obróbki jest możliwość zastosowania jej w przypadku szerokiej gamy materiałów, w tym: aluminium, stali nierdzewnej, miedzi i tytanu.

Obróbka elektroerozyjna metali

Ten rodzaj obróbki wykorzystuje zjawisko erozji elektrycznej, występującej podczas wyładowania elektrycznego pomiędzy elektrodą roboczą maszyny a obrabianym przedmiotem. Elektroerozja jest czasami nazywana „obróbką iskrową”, ponieważ usuwa metal poprzez wytwarzanie szybkich serii powtarzalnych wyładowań elektrycznych. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku materiałów wysoce odpornych na skrawanie.

Obróbka elektroerozyjna może być stosowana w przypadku małych przedmiotów, które mogą zostać uszkodzone np. przez konwencjonalne usługi CNC, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu między narzędziami a materiałem. Istotną zaletą tego procesu jest znakomita precyzja i łatwe uzyskiwanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, znacznie skracając przy tym czas trwania procesu produkcyjnego. Dzielimy ją na dwa rodzaje: drążenie wgłębne i cięcie elektroerozyjne.

Obróbka cieplna metali

Obróbkę cieplną można zdefiniować jako kombinację procesów ogrzewania i chłodzenia stosowanych w celu uzyskania pożądanych właściwości metalu. Najpierw nagrzewa się dany element, następnie kształtuje się go do określonej formy, a na końcu chłodzi, zachowując uzyskane parametry. Jako zaletę takiego rozwiązania najczęściej wskazuje się chemiczne oraz fizyczne wzmocnienie opracowywanych metali. Możemy wymienić kilka rodzajów obróbki cieplnej, różniących się od siebie przede wszystkim temperaturą i czasem trwania całego procesu – to np.: wyżarzanie, hartowanie, azotowanie plazmowe czy odpuszczanie.

Obróbka plastyczna metali

Ostatnia z opisywanych metod to rodzaj obróbki mechanicznej metali, umożliwiający kształtowanie, dzielenie oraz zmianę właściwości fizykochemicznych opracowywanego materiału poprzez odkształcenie plastyczne na zimno lub gorąco. Obróbka plastyczna może być wykonywana ręcznie bądź z wykorzystaniem maszyn. Do jej podstawowych rodzajów zaliczamy: walcowanie, kucie, gięcie, tłoczenie i ciągnienie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz