Jakie wypełnienie do poduszek wybrać?

Spokojny i komfortowy sen jest kluczowy dla dobrego samopoczucia. Na jakość naszego nocnego odpoczynku ma wpływ nie tylko materac, ale też dobrze dobrana poduszka o odpowiednim kształcie i wypełnieniu. Sprawdź, jakie wypełnienie do poduszek warto wybrać.

Wypełnienie do poduszek może być naturalne lub syntetyczne, ale nie można jednoznacznie wskazać, które jest lepsze. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Dlatego przed ostatecznym wyborem nowej poduszki warto porównać obie opcje, a także dowiedzieć się więcej na temat właściwości obu rodzajów wypełnień.

Naturalne wypełnienie do poduszek – rodzaje

  • Puch – to miękkie pióra piskląt i jedna z warstw piór u dorosłych ptaków. Puch jest niezwykle delikatny, świetnie absorbuje i odprowadza wilgoć. Jako wypełnienie do poduszek jest ceniony ze względu na lekkość, przewiewność i wysoką izolację termiczną.
  • Pierze – to małe pióra ptaków, które są równie miękkie jak puch, ale znacznie cięższe, mniej elastyczne i sprężyste. Pierze sprawdzi się jako wypełnienie do poduszek, które powinny dłużej zachować swój oryginalny kształt i dobrze znosić duży ucisk. Jest znacznie tańsze niż wypełnienie puchowe.
  • Półpuch – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przy naturalnych wypełnieniach do poduszek, które pozwala zachować równowagę między miękkością i elastycznością a stosunkowo niską ceną. Półpuch to połączenie pierza i puchu, zazwyczaj z przewagą pierza.

Jakie syntetyczne wypełnienie do poduszek wybrać?

  • Kulki silikonowe – to jedno z najpopularniejszych wypełnień nie tylko do poduszek i kołder, ale też do zabawek, śpiworów, a nawet mebli tapicerowanych. Taki rodzaj wypełnienia często jest porównywany do naturalnego puchu i bywa nazywany „sztucznym puchem”. Kulki silikonowe wykazują właściwości antyalergiczne, są miękkie, sprężyste i świetnie dopasowują się do kształtu głowy. Zapobiegają rozwojowi roztoczy.
  • Wypełnienie poliestrowe – jest niezwykle trwałe i odporne na wszelkie czynniki mechaniczne oraz pranie w wysokich temperaturach. Poduszki z takim wypełnieniem wymagają jednak regularnej wymiany, ponieważ z biegiem czasu tracą swoją miękkość i elastyczność.
  • Wkład termoelastyczny – to rodzaj wypełnienia piankowego, który sprawia, że poduszka świetnie dopasowuje się do kształtu głowy i szyi. Poduszki z wkładem termoelastycznym są często stosowane w procesie rehabilitacji, ponieważ pomagają zredukować ból i napięcie mięśni.

Wypełnienie do poduszek – naturalne czy sztuczne?

Decydując się na wymianę starej poduszki lub wypełnienia do poduszek, zastanów się, czego oczekujesz od zakupu. Dla niektórych najważniejszym aspektem przy podejmowaniu decyzji będzie cena. Tutaj przewagę mają poduszki z wypełnieniem syntetycznym, które są o wiele tańsze. Z drugiej strony poduszki z wypełnieniem naturalnym to zakup na długie lata. Takie poduszki zapewniają odpowiednią termoregulację przez cały rok i są niezwykle miękkie. Trzeba liczyć się jednak z koniecznością ich regularnego prania (co najmniej raz na 2–3 lata) w specjalistycznych zakładach. Pierze i puch są pochodzenia naturalnego, z tego też względu mogą wywoływać u niektórych reakcje alergiczne. Syntetyczne wypełnienie nie uczula, a przy tym może być prane w pralce.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.