Kabina prysznicowa – jaką wybrać?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Optymalne wymiary kabiny prysznicowej to 90×90 cm. Jeśli zaś dysponujemy bardzo małą przestrzenią możemy zdecydować się na 80×80 cm. Kabina prysznicowa z drzwiami w rozmiarze minimum to 70×70 cm – nawet w takiej kabinie da się wykąpać, ale nie jest to zbyt komfortowe i może być problemem dla wielu osób, szczególnie tych z ograniczeniami ruchowymi.

Interesujący wybór to kabina asymetryczna, na przykład 70×90 cm. Popularni producenci mają w ofercie kabiny na planie prostokąta, których jeden bok ma 100, a nawet 120 lub 140 cm – to oznacza, że w środku mamy znacznie więcej komfortu i przestrzeni, a także często lepiej możemy zagospodarować całą łazienkę. Wysokość kabiny to przeważnie 200 – czasami 216-220 cm, a najniższe – około 170 cm (dedykowane do głębokich brodzików ok 30cm). Przy czym zwyczajna wysokość brodzika wynosi 10-15 cm (najnowsze konstrukcje schodzą do połowy tej wartości, a cała sprawa zmienia się kompletnie, gdy skorzystamy z odpływu liniowego).

Kabina prysznicowa natryskowa czy wielofunkcyjna?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, gdzie w łazience zmieści nam się Kabina prysznicowa z drzwiami (w rogu pomieszczenia, we wnęce, przy ścianie czy na środku), a następnie dopasować jego kształt do wskazanego wcześniej miejsca oraz powierzchni łazienki. Najchętniej wybieranym rodzajem kabiny, szczególnie w małych łazienkach w bloku jest kabina narożna. Wyróżniamy trzy jej typy bazując na podstawie (kwadratu, prostokąta lub ćwiartki koła).

Kabina prysznicowa natryskowa czy wielofunkcyjna?

Niewiele miejsca zajmuje także kabina wnękowa (z trzema ścianami) a przy tym jest tania do skonstruowania – wystarczy tylko dokupić drzwi i odpływ liniowy lub brodzik. Przy dużej przestrzeni łazienkowej, możemy zdecydować się na kabinę o niestandardowym kształcie, a także ustawić ją w nietypowym miejscu (możemy skorzystać z planu koła a kabinę umieścić na środku łazienki – dlaczego nie?). Takie rozwiązanie umożliwia wygodną kąpiel, również w kilka osób co ma wymiar praktyczny jeśli posiadamy małe dzieci lub osoby starsze, niedołężne.

Kabiny prysznicowe można podzielić na dwa zasadnicze typy z punktu widzenia realizowanej funkcji prysznica: natryskowe i wielofunkcyjne. Wielofunkcyjne dysponują dużo szerszymi możliwościami – poza natryskiem oferują rozmaite formy masaży. Przy czym należy mieć świadomość, że im bardziej wielofunkcyjne urządzenie tym wyższy powinien być jego koszt. Jeśli ktoś oferuje kabinę wielofunkcyjną w cenie markowej kabiny ze zwykłym natryskiem to powinno zapalić się nam czerwone światło – na czymś tu mocno oszczędzono i bardzo szybko, w ciągu 2-3 lat bardzo boleśnie to odczujemy.

Jakość kabiny – jak wybrać właściwie?

Zacznijmy od kabin owalnych, które mają drzwi z zaokrąglonych tafli szkła – co sprawia, że są droższe. W przypadku drzwi przesuwnych należy zwrócić baczną uwagę na rolki i ramy (profile) z odbojnikami – te mechanizmy decydują o używalności i trwałości naszej kabiny. Podstawowym sprawdzianem solidności drzwi kabin prysznicowych, które są osadzone na rolkach jest fakt, że nie powinny z owych rolek wypadać. Mechanizm otwierania powinien pracować nieskazitelnie lekko. Odbojniki wysokiej jakości wykonuje się z twardego i trwałego materiału. W końcu – poza mechaniką ważna jest jakość uszczelek i możliwość ich wymiany w tym dostępność na rynku. Tylko markowi producenci np. IÖ dostarczają części zamienne jeszcze lata po zakończeniu produkcji danego modelu.

Najpopularniejszy typ konstrukcji kabin prysznicowych to rodzaj oparty o profile ramowe. Kabina półramowa jest lżejsza, bo nie ma wewnętrznych profili pionowych. Warto pamiętać, że największą szczelność mają kabiny o konstrukcji ramowej z drzwiami przesuwnymi – zapobiegają kapaniu wody przy otwieraniu i zamykaniu. Zarówno prowadnice jak i profile produkowane są zazwyczaj z aluminium, które wykańcza się anodowaniem lub lakierem.

W konstrukcji bezramowej drzwi przytrzymują uchwyty boczne. Uchwyty te są mocowane do ściany. Kabiny prysznicowe bezramowe zbudowane są z grubszych tafli szkła ramy zewnętrznej. Konstrukcją bezramową charakteryzują się najbardziej designerskie modele – ale i tutaj trzeba pamiętać o tym, że konstrukcja bezramowa może prowadzić do wielu problemów. Ciężkie tafle szkła wymagają bardzo dobry zawiasów – z najwyższej jakości stali, a nawet z mosiądzu. Wszelkie oszczędności, niedoróbki lub niedopatrzenia podczas testów producenta zemszczą się bardzo szybko – urwane drzwi z powodu pęknięć zawiasów to niestety standardowy problem w przypadku bezramowych kabin prysznicowych.

Najszerszy wybór markowych i jakościowych kabin prysznicowych wraz z możliwością zamawiania pod wymiar, wykonaniem projektu całej łazienki i wizualizacją zapewniają salony łazienek BLU:

https://www.blu.com.pl/salony-projektowanie-lazienek-architekci-wnetrz

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz