Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Stolarka otworowa wykonana z trwałych i solidnych materiałów nie traci swoich właściwości użytkowych po kilku latach. Odpowiednio dobrane i prawidłowo zamontowane okna PCV powinny nam służyć przez naprawdę długi okres czasu. W niektórych przypadkach decyzja o wymianie stolarki okiennej jest podejmowana zbyt pochopnie. Najczęściej jednak nie decydujemy się na tak kosztowny zakup pod wpływem impulsu. Kiedy wymienić okna plastikowe na nowe? Jak przygotować się rozpoczęcia remontu?
Wymiana okien PCV – kiedy jest konieczna?
Decyzja o zakupie nowej stolarki otworowej powinna być dobrze przemyślana. W końcu to spora inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych. O wymianie okien warto pomyśleć zawsze wtedy, gdy na ramie lub szybie zauważymy uszkodzenia. Mogły one powstać na przykład w wyniku gwałtownej burzy albo na skutek nieszczęśliwego wypadku. Najczęściej świadczą też o niewłaściwym montażu, co generuje problemy związane z dalszym użytkowaniem. Jeśli okna PCV zostały nieprawidłowo zamontowane, po pewnym czasie może też wyraźnie zmienić się kolor ram.
Nad wymianą stolarki otworowej powinniśmy się zastanowić również w przypadku, gdy zimą w pomieszczeniach panuje zbyt niska temperatura. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że ciepło zaczyna uciekać przez nieszczelne profile. Zmniejsza się komfort cieplny podczas przebywania w domowym wnętrzu, a wysokość rachunków za ogrzewanie rośnie wraz z kolejnym sezonem grzewczym. Jednocześnie nasze mieszkanie lub dom nagrzewa się szybko w okresie letnim. Z tego tytułu ponosimy wyższe koszty klimatyzacji domowych pomieszczeń. O wymianie należy też pomyśleć w momencie, gdy pojawią się problemy z zamykaniem lub otwieraniem.
Kiedy najlepiej wymienić okna plastikowe?
O jakiej porze roku warto pomyśleć o montażu nowych profili okiennych? Według ekspertów najlepszym czasem na wszelkiego rodzaju prace remontowe jest późna wiosna lub lato. Pod warunkiem, że na zewnątrz nie panują ekstremalne temperatury. Okien nie powinno się wymieniać ani w upały, ani w mrozy. Montaż nowej stolarki otworowej w okresie zimowym bywa kłopotliwy i mało komfortowy dla domowników. Niektórzy decydują się jednak na przeprowadzenie tego typu prac jesienią, kiedy temperatura powietrza nie spada jeszcze poniżej zera.
Na co zwrócić szczególną uwagę przed wymianą okien?
Na pierwszy plan wysuwa się dobór odpowiedniego rozmiaru. Pomiaru otworów możemy dokonać samodzielnie, ale nie zawsze będą one precyzyjne. Dlatego warto powierzyć to zadanie ekipie, która zajmie się demontażem starych i montażem nowych okien. Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych należy odsunąć wszystkie meble, zdjąć firanki oraz zasłonki. W ten sposób zapewnimy fachowcom nieograniczony dostęp do parapetu.
Wybierając nowe okna do domu lub mieszkania, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne. Szczególnie ważny jest współczynnik przenikania ciepła, którego wartość nie powinna przekraczać 0,9 W/m2K. Istotne znaczenie mają również właściwości akustyczne. Im wyższa wartość Rw, tym lepszą ochronę zapewnimy sobie przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Okna klasy premium o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych możemy znaleźć przykładowo na https://domel.pl/. W ofercie znanego producenta stolarki otworowej dostępne są modele standardowe, innowacyjne oraz energooszczędne.
Kiedy wymienić okna PCV?
Istnieje kilka powodów, dla których warto zainwestować w nowe egzemplarze. Za takim rozwiązaniem przemawia wyższy komfort użytkowania i zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa. Dobrej jakości okna PCV mogą posłużyć nam przez naprawdę długi okres czasu. Szczególnie opłacalna jest inwestycja w modele energooszczędne, które minimalizują straty ciepła. Wybierając takie okna do domu, możemy znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie czy oświetlenie. Nowoczesna stolarka okienna doskonale wpisuje się w obowiązujące trendy budownictwa pasywnego.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.