Na co zwrócić uwagę, kupując domek modułowy?

Domki modułowe zyskują w Polsce na popularności ze względu na krótki czas ich produkcji. Budynki tego rodzaju stanowią aktualnie jedno z rozwiązań pogłębiającego się cały czas kryzysu mieszkaniowego. Potencjalnych kupców nie tylko przyciągają relatywnie krótki czas budowy, ale także atrakcyjne ceny tego rodzaju przedsięwzięcia. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie domku modułowego oraz wybierze się wykonawcę danego projektu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by finalnie inwestycja nie okazała się kompletną porażką, a sam dom nie stał się dla nas przedmiotem trosk.

Budowa tradycyjnego, murowanego domu trwa średnio 12 miesięcy. Z reguły jednak okres ten dotyczy jedynie postawienia obiektu w stanie surowym. Zanim się do niego wprowadzimy, minąć może kolejny rok. W przypadku klasycznych domów jednorodzinnych samo dopełnienie wszelkich formalności urzędniczych znacząco wydłuża czas realizacji inwestycji. Z domkami modułowymi jest nieco inaczej. Produkowane są one bowiem w fabrykach lub na placach wykonawcy, a następnie, w kilku komponentach transportowane na działkę klienta. Czas ich wytworzenia, w zależności od obłożenia producenta, wynosi od kilku tygodni do około 3-4 miesięcy. Perspektywa tak szybkiego wybudowania wymarzonego domu działa na wyobraźnię. Domki modułowe zazwyczaj są obiektami w pełni funkcjonalnymi i jakościowo niczym nie ustępują swoim murowanym odpowiednikom. Trzeba jednak mieć na uwadze kilka aspektów, które mogą finalnie zadecydować o tym, jak przebiegnie proces instalacji domku na działce oraz zadecydują o późniejszym użytkowaniu obiektu. Co to za aspekty?

Ukształtowanie działki

Domek modułowy ustawia się na wcześniej przygotowanej do tego przez klienta działce. Najczęściej musi się znaleźć na niej specjalna fundamentowa wylewka, na jakiej docelowo zamontuje się budynek. Zanim zakupi się modułowca, trzeba więc najpierw być w posiadaniu odpowiedniego terenu. Gdy ten warunek zostanie spełniony, dobrze jest sprawdzić, czy działka w obecnej formie nadaje się na ulokowanie na niej tego rodzaju budynku. Teren powinien być prosty, bez żadnych spadów. Do tego musi mieć wystarczającą powierzchnię (taką, by możliwie było nie tylko ustawienie domku, ale też zapewnienie sobie choćby niewielkiej posesji wkoło). Do tego dochodzi konieczność podłączenia mediów i uzbrojenie. W niektórych przypadkach doprowadzenie do danej działki np. kanalizacji będzie bardzo trudno lub niemożliwe, a to naraża nas na dodatkowe koszty. Nie wolno również zapominać o drodze dojazdowej. To na kliencie spoczywa obowiązek zapewnienia dojazdu ciężkim sprzętom transportującym dom na samą działkę. Wszystko to warto więc dokładnie sprawdzić, zanim ostatecznie zamówi się domek u producenta.

Domek całoroczny czy sezonowy?

Domki modułowe wstępują w różnorodnych konfiguracjach. Aktualnie istnieje możliwość doboru obiektu idealnie skrojonego pod swoje potrzeby. Wiele osób zafascynowanych tą technologią zapomina, że poszczególne modele różnią się od siebie np. okresem użytkowania. U producentów dostępne są opcje zarówno sezonowe, czyli letniskowe, jak i całoroczne. Te drugie kosztują zwykle więcej, ale pozwalają na stałe zamieszkać w takim budynku i wieść całkowicie normalnie życie. Jeśli chcemy kupić modułowca, trzeba się zastanowić, jakie będzie jego przeznaczenie i dopiero wówczas zacząć rozglądać się za danymi projektami.

Powierzchnia

Domki modułowe można budować bez pozwolenia. Kwalifikują się one do budynków stawianych na tzw. zgłoszenie. Jest jednak pewne zastrzeżenie dla tej reguły. Łagodniejsze przepisy dotyczą jedynie domów mających nie więcej niż dwie kondygnacje, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2, zaś obszar oddziaływania nie wykracza poza działkę/działki, na których je zaprojektowano. Ponadto, bez pozwolenia można budować parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2, ale nieprzekraczającej 70 m2. W każdym innym przypadku konieczne będzie spełnienie standardowych wymogów formalnych. Warto mieć to na względzie i dokładnie przemyśleć, jakiej wielkości domek modułowy spełni nasze oczekiwania.

Jakość materiałów

Producenci często kuszą klientów bardzo niskimi kosztami produkcji domów modułowych. Warto zwrócić uwagę, czy część ceny nie jest mimo wszystko ukryta. Najmniej kosztują oczywiście budynki o małej powierzchni, do tego postawione w stanie surowym. Ostateczny koszt postawienia obiektu będzie zależeć od jego wykończenia. Dobrze jest też sprawdzić, z jakich elementów powstaje domek. Na rynku coraz więcej jest firm, które używają materiałów niskiej jakości, a to na pewno prędzej czy później wpłynie na użytkowość gotowego produktu. Zaufanym dostawcą domków modułowych jest firma Normospace – https://www.normospace.pl/ – znana dotąd z tworzenia komór normobarycznych, a od niedawna zajmująca się też konstruowaniem popularnych modułowców. Domki od tego producenta wyróżniają się m.in. następującymi elementami:

  • izolacja PIR + Wełna+ PIR 3 warstwy,
  • konstrukcje wykonane w technologii spawanej lub drewna C24,
  • każdy domek wyposażony jest w wyłączniki różnicowoprądowe oraz ogranicznik przepięć,
  • domki są klimatyzowane, klimatyzacja z funkcją grzania i chłodzenia,
  • deski na elewacje i taras wykonane z cenionej sosny Thermory.

Domki od Normospace tworzone są według gotowych projektów lub indywidualnie sporządzanych planów uwzględniających specyficzne potrzeby klienta. Obiekty wyposaża się w wysokiej klasy sprzęty RTV i AGD, a całość wykonana jest z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Decydując się na zakup domku modułowego, warto sprawdzić dotychczasowe portoflio wykonawcy oraz dopytać, z czego powstają dostarczane ostatecznie do klienta produkty.

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz