Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania? Kwestie formalne

Kupno mieszkania to poważna inwestycja na wiele lat. Aby cieszyć się własnymi czterema kątami, musimy dopełnić wszystkich formalności i sprawdzić pewne aspekty. Jakie są formalne pytania dotyczące kupna mieszkania? Jakie procedury muszę przejść przed podpisaniem umowy? Co powinniśmy sprawdzić przed zakupem?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, jest sprawdzenie ksiąg wieczystych. Na tej podstawie możemy sprawdzić, czy mieszkanie, które planujemy kupić posiada hipotekę poprzez pożyczkę, dług.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego powinniśmy podpisać umowę przedwstępną, czyli dokument, w którym kupujący i sprzedający uzgadniają, że w przyszłości zawrą zobowiązaną umowę sprzedaży. Zawierając umowę przedwstępną, osoba planująca zakup mieszkania zazwyczaj wpłaca zaliczkę lub zaliczkę, która następnie jest odejmowana od kwoty zakupionej za mieszkanie. W większości przypadków umowy przedwstępne podpisywane są na okres od dwóch do trzech miesięcy. Warto pamiętać, że ubiegając się o kredyt hipoteczny, bank będzie wymagał od nas posiadania umowy przedwstępnej.

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym, musimy dostarczyć do banku kilka dokumentów. Są to między innymi umowy o pracę, dowód zatrudnienia i wysokości dochodów, wyciągi bankowe sprzed kilku miesięcy, dowód opłacania składek ZUS.

Zakup mieszkania od dewelopera

Decydując się na zakup nowego gotowego mieszkania zazwyczaj podpisujemy z deweloperem umowę rezerwacyjną. Kończy się w momencie podjęcia decyzji o zakupie konkretnego mieszkania i oczekiwania na decyzję kredytową. Umowa gwarantuje, że deweloper zarezerwował dla nas mieszkanie i nie może go komuś sprzedać do czasu wyjaśnienia kwestii związanych z udzieleniem kredytu. Zastanawiając się nad zakupem własnego M w Małopolsce, koniecznie zobacz mieszkania na sprzedaż Kraków Podgórze.

Kupując mieszkanie od dewelopera, po podpisaniu umowy, gdy nasze mieszkanie jest gotowe do odbioru, musimy jeszcze dopełnić formalności związanych z odbiorem technicznym. Odbiór nieruchomości związany jest z przygotowaniem umowy przekazania, która zawiera komentarz dotyczący stanu mieszkania. Warto wcześniej przygotować się do odbioru technicznego lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Bardzo ważne jest sprawdzenie powierzchni i układu mieszkania, prawidłowe wykonanie ścian i podłóg. Należy zwrócić uwagę na okna, drzwi, grzejniki i toalety. Warto podpisać z Tobą umowę i materiały uzupełniające do odbioru, a także niezbędne narzędzia, takie jak poziomica, dalmierz, notebook, telefon komórkowy z aparatem.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz