PIT rozlicz online – kiedy opłaca się wypełnić go samodzielnie?

Rozwiązania przygotowane i wdrożone przez Ministerstwo Finansów kilka lat temu, pozwalające na elektroniczne rozliczenie podatków i złożenie właściwej deklaracji PIT 2023, bardzo ułatwiły życie podatnikom. Szczególnie w przypadku osób rozliczających się przez PIT-37 profil zaufany PIT i usługa mój e-PIT przyspieszyły cały proces rozliczeń. Czy to jednak oznacza, że wszystkim nam opłaca się dzisiaj jedynie wejść na właściwą stronę internetową i zaakceptować przygotowane rozliczenie?

Rozliczenie PIT on-line

E-PIT to rozwiązanie, które z każdym kolejnym rokiem zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Nie ma w tym nic zaskakującego, w końcu rozliczenie podatków każdy z nas chciałby przeprowadzić możliwie jak najsprawniej i jednocześnie z poczuciem, że nie popełnił w deklaracji żadnego błędu. Jeśli chcesz szybko wywiązać się z tego obowiązku, PIT rozlicz na podatki.gov.pl poprzez przygotowany formularz, zdaje się mówić Ministerstwo. W wielu przypadkach rzeczywiście jest to rozwiązanie idealne, przyspieszające całą procedurę. Rozliczenie PIT przez Internet szczególnie w przypadku osób posiadających jedno miejsce pracy i uzyskujących dochód w oparciu o umowę o pracę jest naprawdę proste. Ministerstwo bowiem na podstawie informacji przekazanych przez pracodawców przygotowuje druk, który wystarczy sprawdzić i jeśli wszystkie dane są poprawne, zaakceptować. PIT-37 online poprzez e-PITy 2022 można rozliczyć naprawdę w ciągu kilku minut. Nie potrzebna jest tutaj szczególnie rozbudowana wiedza o podatkach ani zasadach ich obliczania.

Rozliczenie PIT on line jest bardzo proste. E PIT logowanie odbywa się przez profil zaufany, który spora część podatników założyła w ostatnim czasie. Możliwe jest także uwierzytelnienie przez bankowość internetową. Instrukcja przygotowana przez Ministerstwo Finansów zamieszczona na stronie podatki.gov.pl pozwala wygodnie skorzystać z usługi mój e PIT. Podatnik jest dzięki temu zwolniony z konieczności samodzielnego wpisywania wszystkich danych. Edeklaracje są właściwie gotowe do zatwierdzenia. PIT 37 online wystarczy skontrolować, upewnić się, czy zawarte są tam wszystkie dane i czy są one poprawne. W przypadku, gdy pojawia się informacja o niedopłacie profil zaufany PIT umożliwia automatyczne przekierowanie na stronę właściwego banku i opłacenie podatku.

Obecnie równie proste jest rozliczenie PIT przez internet nawet w sytuacji, gdy podatnik ma kilka umów o pracę lub pracuje także na umowę zlecenie. Jeśli chcesz skorzystać z takiej wersji e-PIT, logowanie wykonujesz z pomocą profilu zaufanego, który utworzyć równie prosto, a spora część z nas już go posiada.

Z aplikacją PITax.pl krok po kroku bez problemu przejdziesz rozliczenie PIT on line

Nie zawsze opłacalne — jak skutecznie i z zyskiem wykonać rozliczenie PIT online?

PIT online to rozwiązanie, które pozwala zrezygnować z konieczności wypełniania papierowego druku, a przy tym minimalizuje ryzyko popełnienia matematycznego błędu, chroni przed ryzykiem nieuzupełnienia któregoś obowiązkowego pola z danymi osobowymi. Wydawać by się mogło, że korzystanie z tego narzędzia jest zbędne, skoro można PIT rozliczyć na stronie Ministerstwa i po kilku minutach przestać martwić się tym obowiązkiem, który dla wielu z nas jest stresujący.

Program PITax.pl został stworzony do bezbłędnego rozliczenia PIT

Teoretycznie tak, ale nie w każdym przypadku. Wielu podatników akceptując po prostu dokument przygotowany przez MF, traci, ponieważ w deklaracji takiej nie uwzględnia się żadnych odliczeń od dochodu, ulg i pokrewnych rozwiązań. Nie ma w tym niczego dziwnego — w końcu MF bazuje wyłącznie na danych od pracodawców, czyli rozliczeniach PIT-11. PIT 11 rozliczenie obejmuje zaś wyłącznie składki odprowadzane z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia itd. Jeśli nie korzystasz z ulg i odliczeń, rozliczenie PIT-37 przez stronę mój e-PIT jest opłacalnym, szybkim i bezpiecznym sposobem na spełnienie obowiązku podatkowego. Jeśli jednak masz prawo do różnego rodzaju odliczeń, musisz je wskazać w swojej deklaracji. W takim przypadku możesz ściągnąć dokument ze strony Ministerstwa, a następnie poprzez programy do rozliczania online PIT, na przykład na stronie PITax, dokonać uzupełnienia danych o odliczenia i ulgi.

Rozliczenie PIT on line przez program PITax pozwala uwzględnić w deklaracji wszystkie odliczenia i ulgi. To także bardzo wygodne rozwiązanie przy konieczności złożenia np. PIT 38 – zeznania dotyczącego odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółkach.

Skorzystaj ze wszystkich przysługujących Ci odliczeń z programem PITax.pl wybierając dowolne edeklaracje

Dlaczego warto wykorzystać e-PITy 2022?

PIT online pozwala na rozliczenie nie tylko PIT-37, lecz także na przykład PIT-38 od dochodów kapitałowych. Korzystając z tego wygodnego narzędzia internetowego, możesz odpowiednio przygotować swoje dokumenty, uwzględnić wszelkiego rodzaju rozliczenia, a jednocześnie nadal mieć pewność, że same obliczenia od strony matematycznej są poprawne, ponieważ wykonuje je za ciebie komputer. Plusem tego typu programów jest także kontrola, czy wszystkie niezbędne dane osobowe zostały podane w formularzu. Za pomocą programu od razu wyślesz również gotowy dokument do właściwego US.  Nie ma konieczności żadnego przelogowania i przechodzenia z systemu do systemu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz