Podnośnik przegubowy – kiedy i jak wykorzystać go do prac magazynowych?

Podnośnik przegubowy to urządzenie, które jest kojarzone przede wszystkim z placami budowy. Tymczasem zakres jego wykorzystania jest znacznie szerszy. Z tego typu sprzętu korzysta coraz więcej magazynów oraz centrów logistycznych. Zobacz, dlaczego i do jakich prac się sprawdzi.

Co to jest podnośnik przegubowy?

Podnośnik przegubowy to urządzenie do przenoszenia ładunków o bardzo specyficznej konstrukcji. Zazwyczaj umieszcza się je na platformie, która przypomina tę stosowaną w wózkach widłowych. Jest obsługiwane manualnie przez pracownika i wyposażone w charakterystyczny wysięgnik. Ten element jest złożony z kilku przegubów, które wyginają się w szerokim zakresie kątów. W efekcie podnośnik przegubowy może przemieścić ładunek z bardzo dużą precyzją.

Jak wykorzystać podnośnik koszowy przegubowy przy pracach magazynowych?

Mimo że w magazynach korzysta się głównie z różnego typu wózków widłowych, bywają sytuacje, w których standardowe widły takiego urządzenia nie wystarczają, aby pobrać ładunek lub umieścić go na wysokiej półce. To jedna z sytuacji, w której pracownik musi wsiąść do kosza podnośnika przegubowego i wykonać dodatkowe działania.

Dlaczego to urządzenie, które może być pomocne w magazynie? Przede wszystkim, ponieważ:

  • ma niewielkie, kompaktowe rozmiary, co sprawia, że łatwo nim manipulować nawet pomiędzy wąsko rozstawionymi regałami,
  • umożliwia wygodny i bezpieczny transport pracowników magazynu na wysokości. – Dobry podnośnik przegubowy elektryczny może osiągnąć wysokość roboczą nawet na poziomie 15-16 m, co pozwala obsługiwać także magazyny wysokiego składowania – wyjaśnia ekspert z firmy GIZO, która zajmuje się wynajmem podnośników przegubowych;
  • ma optymalny udźwig – wynosi on zazwyczaj ok. 200-250 kg, co jest optymalną wartością, biorąc pod uwagę, że podnośniki pełnią funkcję pomocniczą, a nie są wykorzystywane do transportu ciężkich palet,
  • ma długi wysięgnik, którego pozycją można precyzyjnie manewrować – to ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Warto przy tym pamiętać, że podnośnik koszowy przegubowy jest nieco mniej stabilny niż podnośniki nożycowe. Nadrabia jednak „zwinnością” i mobilnością.

Podnośnik przegubowy elektryczny

Do magazynu? Tylko podnośnik przegubowy elektryczny!

Masz w planach wyposażyć magazyn w podnośnik przegubowy? Pamiętaj: hala magazynowa jest zamkniętą przestrzenią. Dlatego stosuje się w niej urządzenia, które nie emitują spalin. Do zastosowań wewnątrz budynku wykorzystaj podnośnik przegubowy elektryczny.

A gdzie można zastosować podnośnik przegubowy spalinowy? Do prac w dużych, półotwartych halach, a przede wszystkim podczas prowadzenia załadunku i pokrewnych prac na zewnątrz magazynu.

Jak wybrać odpowiedni podnośnik przegubowy do magazynu?

Na rynku istnieje bardzo szeroka gama podnośników przegubowych. Różnią się nie tylko typem napędu, ale i maksymalnym udźwigiem, długością ramienia czy oprzyrządowaniem oraz sposobem obsługi. Dlatego przy wybieraniu tego odpowiedniego warto poradzić się specjalisty. Dobrym pomysłem jest też krótkoterminowe wynajęcie urządzenia, które wzbudziło największe zainteresowanie i przetestowanie go w praktyce. To pozwoli Ci zyskać pewność, że wybrany sprzęt w pełni odpowiada potrzebom magazynu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.