Poradnik dla kupującego pompę ciepła

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania budynków z reguły niesie ze sobą konieczność poniesienia sporych kosztów. Tradycyjne systemy grzewcze potrzebują bowiem dużych nakładów energii, by ogrzewać budynki jednorodzinne. Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku nowoczesnych technologii, wykorzystywanych w pompach ciepła. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również i ekologiczne, o czym przekonuje się coraz więcej inwestorów, zainteresowanych obniżeniem rachunków za zużycie energii elektrycznej we własnych gospodarstwach domowych.

Czym są i jak działają pompy ciepła?

Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź montaż i serwis pomp ciepła w Gdowie, pompa ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenie, w którym zachodzą intensywne procesy sprężania zassanego powietrza. W ich wyniku powietrze zostaje podgrzane do temperatury, oscylującej w granicach 70˚C, by następnie trafić do systemu grzewczego. Nowoczesne pompy ciepła mają jednak za zadanie nie tylko ogrzewać budynek, ale często również i wodę użytkową. Co ważne, energia, potrzebna do pracy urządzenia, pobierana jest w tym przypadku z odnawialnego źródła, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na płatną energię z sieci.

Montaż i serwis pomp ciepła w Gdowie

Które pompy ciepła wybierane są najczęściej?

Powietrzne pompy ciepła to zdecydowanie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. W swojej pracy wykorzystują one powietrze atmosferyczne, pobierane z otoczenia. W tym przypadku jednak niezwykle istotne będzie obliczenie właściwego zapotrzebowania na moc cieplną danego budynku. Jak wiadomo, temperatura powietrza zmienia się wraz z kolejnymi porami roku i tylko prawidłowo dobrane urządzenie będzie pracować efektywnie. Aby nie popełnić istotnego błędu, warto skorzystać z pomocy firm, specjalizujących się w montażu i serwisie pomp ciepła. Pełna oferta jednej z nich umieszczona została w serwisie internetowym https://sevro.pl/rodzaje-pomp-ciepla/, gdzie znaleźć można również mnóstwo istotnych informacji o nowoczesnych pompach ciepła i ich działaniu.

Inne rodzaje pomp ciepła – co musisz o nich wiedzieć?

Współczesny inwestor może wybierać spośród kilku rodzajów pomp ciepła. Drugim z nich będzie więc pompa gruntowa, w której ciepło pobierane jest przy pomocy wymiennika, znajdującego się pod ziemią. Zaletą takiego rozwiązania będzie przede wszystkim stabilna temperatura gruntu, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Do mankamentów gruntowych pomp ciepła zalicza się przede wszystkim wysokie koszty inwestycyjne oraz konieczność wykonania odwiertów. Alternatywnym rozwiązaniem będzie natomiast urządzenie, pobierające ciepło z wód, zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych. Trudności z dostępem do takich źródeł, zniechęcają jednak z reguły potencjalnych inwestorów.

Pompa typu monoblok i split – czym różnią się od siebie?

Pompy ciepła typu split i monoblok różnią się od siebie przede wszystkim budową. Pierwsza z nich składa się bowiem z dwóch jednostek, z których jedna umieszczana jest na zewnątrz budynku, druga natomiast w jego wnętrzu. Takie urządzenie zamontować można niemalże w każdym domu. Pomiędzy dwiema jednostkami krąży tutaj czynnik chłodniczy, odporny na zamarzanie.  Z kolei pompę typu monoblok – jak sama nazwa wskazuje – tworzy jedna jednostka, zawierająca w sobie wszystkie niezbędne podzespoły, składające się na układ chłodniczy. Takie urządzenie, znajdujące się poza budynkiem, musi być jednak odpowiednio zabezpieczone, by zniwelować ryzyko zamarznięcia, a w konsekwencji uszkodzenia instalacji.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Jak już zostało wspomniane, pompa ciepła jest rozwiązaniem ekonomicznym, ale również i ekologicznym. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, emitujących do atmosfery szkodliwe zanieczyszczenia. Pompy ciepła w 75% korzystają z odnawialnych źródeł energii. Łącząc je z instalacją fotowoltaiczną, zyskujemy więc system grzewczy, który nie generuje żadnych kosztów eksploatacyjnych, co warto mieć na uwadze, chcąc poczynić oszczędności w domowym budżecie.

 

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz