Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przedsiębiorca lub rolnik, chcący otworzyć gospodarstwo agroturystyczne, muszą zadbać nie tylko atrakcje, które przyciągną wczasowiczów, ale także spełnić szereg wymogów formalno-prawnych. Jednym z nich jest posiadanie odpowiednio zaprojektowanego budynku, który odpowiadać będzie potrzebom letników oraz aktualnym przepisom budowlanym. Na co zwracać szczególną uwagę, zlecając projekt takiego obiektu?
Agroturystyka to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że gospodarze pragną zapewnić swoim gościom jak najlepsze warunki, dbając zarówno o ich samopoczucie, jak i o renomę własnego biznesu. Co ciekawe, obecne przepisy nie definiują w jasny sposób, czym jest gospodarstwo agroturystyczne. Zwyczajowo, tego rodzaju usługi rozumie się jako odpłatne wynajmowanie gościom pomieszczeń na terenie gospodarstw prowadzonych przez rolników. Działalność podlega różnym normom prawnym, w tym m.in. ustawie o usługach hotelarskich, wytycznym Sanepidu oraz oczywiście przepisom prawa budowlanego. To na nie uwagę musi zwracać biuro architektoniczne, przygotowujące projekty budynków dla agroturystyki.
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 8 Ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, usługa hotelarska to krótkotrwałe ogólnodostępne wynajmowanie domów, pokoi, mieszkań oraz miejsc noclegowych, namiotowych czy kempingowych, a także świadczenie usług związanych z tą działalnością. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego jak najbardziej spełnia wymogi powyższego zapisu, co przekłada się na konieczność odpowiedniego dostosowania obiektów noclegowych.
W prawie budowlanym nie znajdziemy szczegółowej wzmianki na temat tego, jakie wymogi muszą spełniać gospodarstwa agroturystyczne. Dlatego najlepiej posłużyć się wytycznymi dla ogólnej kategorii obejmującej projekty budynków usługowych, a więc także hotelarskich. Kluczowe będzie spełnienie odpowiednich wymogów sanitarnych, przeciwpożarowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż szczegółowe wytyczne uzależnione są od konkretnego profilu samego gospodarstwa i specyfiki jego działalności. Należy pamiętać, że pracownicy Inspekcji Sanitarnej mają prawo skontrolować warunki, w jakich pokoje wynajmowane są turystom.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, warto wybrać projekt w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela agroturystyki oraz skali i rodzaju prowadzonej działalności. Równie istotne jest dostosowanie obiektu do wielkości i sposobu zagospodarowania działki, na której powstać ma gospodarstwo agroturystyczne. Dopracowana w szczegółach dokumentacja architektoniczno-budowlana daje pewność, że obiekt nie tylko spełni wszystkie niezbędne wymogi prawne, ale przy tym będzie funkcjonalny, komfortowy i atrakcyjny dla odwiedzających go gości.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.