Rodzaje studni głębinowych

Studnie głębinowe to coraz bardziej popularny sposób na oszczędności w domowym budżecie. Coraz więcej osób buduje takie studnie oraz powstaje coraz więcej firm zajmujących się budową takich studni głębinowych.

Rodzaje studni

Istnieją trzy rodzaje prywatnych studni wody pitnej.

  • Studnie wykopane to dziury w ziemi wykopane za pomocą łopaty lub koparko-ładowarki. Są wyłożone (obudowane) kamieniami, cegłą, płytkami lub innym materiałem, aby zapobiec zawaleniu się. Studnie wykopane mają dużą średnicę, są płytkie (głębokość około 3 do 10m).
  • Studnie napędzane są budowane poprzez wbijanie rur w ziemię. Studnie napędzane są obudowane w sposób ciągły i płytkie (około 10 do 20 m głębokości). Chociaż studnie napędzane są osłonięte, mogą być łatwo zanieczyszczone, ponieważ pobierają wodę w pobliżu powierzchni. Studnie te czerpią wodę z warstw wodonośnych przy powierzchni.
  • Studnie głębinowe wiercone są budowane za pomocą wiertarek udarowych lub obrotowych. Studnie wiercone mogą mieć głębokość kilkaset metrów i wymagać instalacji obudowy. Odwierty wiercone mają mniejsze ryzyko zanieczyszczenia ze względu na ich głębokość i zastosowanie ciągłej obudowy.

Komponenty studni

Poniżej znajdują się opisy podstawowych elementów znajdujących się w prywatnej studni.

  • Konstrukcja w kształcie rurki umieszczona w studni w celu utrzymania otworu studni od docelowej wody gruntowej do powierzchni. Obudowa wraz z fugą zapobiega przedostawaniu się brudu i nadmiaru wody do studni. Pomaga to zapobiegać przedostawaniu się do studni zanieczyszczeń z mniej pożądanych wód gruntowych i mieszaniu się z wodą pitną. Niektóre stany i lokalne agencje rządowe mają przepisy, które wymagają minimalnej długości osłonki. Najpopularniejszymi materiałami na obudowę studni są stal węglowa, plastik i stal nierdzewna. Geologia lokalna często dyktuje, jaki rodzaj obudowy można zastosować.
  • Zatyczki do studni są umieszczane na górze obudowy studni, aby zapobiec przedostawaniu się do studni zanieczyszczeń, owadów lub małych zwierząt. Zaślepki studni są zwykle wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. Zawierają odpowietrznik do kontrolowania ciśnienia podczas pompowania studni. Do dna obudowy przymocowane są ekrany studzienek, aby zapobiec przedostawaniu się zbyt dużej ilości osadów do studni.
  • Łącznik, który pozwala rurze odprowadzającej wodę na powierzchnię pozostać poniżej linii mrozu. Zapewnia utrzymanie szczelności sanitarnej i mrozoodpornej.
  • Pompy strumieniowe są najczęściej używanymi pompami do płytkich studni (8 metrów lub mniej). Pompy strumieniowe są montowane nad ziemią i wykorzystują ssanie do pobierania wody ze studni.
  • Pompy zatapialne są najczęściej używanymi pompami do głębokich studni prywatnych. Jednostka pompująca jest umieszczona wewnątrz obudowy studni i podłączona do źródła zasilania na powierzchni.

Reasumując wiercenie studni głębinowych to nie jest prosty proces i lepiej zlecić go specjalistom z doświadczeniem.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.