Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wymiennik ciepła to urządzenie, w którym dochodzi do wymiany co najmniej dwóch rodzajów płynów lub gazów o różnych temperaturach. Należy pamiętać, że istnieją ich różne typy i wyróżniają się innymi cechami. Jakie można wyróżnić rodzaje urządzeń do wymiany cieplnej?
Wymiennik ciepła płaszczowo-rurowy składa się z płaszcza i pęku rur umieszczonego wewnątrz. Są bardzo uniwersalne, ponieważ można zastosować w nich różne możliwe układy, a do tego zakres temperatury i ciśnień jest bardzo szeroki. Najczęściej używane są w instalacjach grzewczych i przemyśle, a jednym z takich produktów jest wymiennik ciepła JAD firmy Hexonic (dawniej Secespol). Wśród tego typu egzemplarzy dostępną są takie wzbogacone o wężownice, które gwarantują wysoką wydajność.
Z kolei na konstrukcję wymiennika płytowego składa się kilka złączonych płyt, przez które przepływa płyn. Są łatwe w czyszczeniu, a do tego istnieje możliwość modyfikacji liczby płytek, aby je w pełni spersonalizować. Wśród dostępnych opcji są innowacyjne modele skręcane. Wyróżnia je kompaktowy rozmiar, nieduża waga oraz zwiększona turbulencja przepływu. Dodatkową opcją są wersje lutowane o wyjątkowo wysokiej higieniczności.
Do skutecznego chłodzenie systemów w przemyśle idealnie sprawdzają się dry coolery. To urządzenia, w których płyn chłodzony jest przy użyciu przepływu powietrza z wentylatora. Jest to bardzo ekonomiczne i wydajne produkty, które gwarantują naprawdę efektywną metodę chłodzenia.
Dla przemysłu stworzono specjalistyczne wymienniki ciepła, które idealnie nadają się do elektrowni, elektrociepłowni i zakładów chemicznych. Wyróżnia je szczegółowy projekt dostosowany do potrzeb klienta i dokładne obliczenia wytrzymałościowe. Do ich wyrobu wykorzystywane są:
Jeśli chodzi o układ strumieni, można wyróżnić wymienniki współprądowe. Cechują się one równomiernym rozkładem temperatury. W tym przypadku wymiana ciepła zachodzi pomiędzy dwoma strumieniami płynącymi w jednym kierunku.
Kolejny układ to przeciwprądowy, gdzie strumienie skierowane są w inne strony. Umożliwia on dynamiczną zmianę, gdyż istnieje opcja szybkiego podgrzania lub ochłodzenia płynu do temperatury wlotowej drugiego strumienia.
Z kolei w systemie krzyżowym strumienie mieszają się pod kątem prostym, takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w wymiennikach płaszczowo-rurowych. Ostatnią wersją jest układ złożony, który może być połączeniem wszystkich powyższych, dlatego swobodnie można dostosować go do potrzeb użytkownika.
Wymienniki ciepła pomogą skutecznie w ogrzewaniu lub chłodzeniu budynków, czy wody, a jednocześnie sprawią, że zaoszczędzisz pieniądze. Najważniejsze, abyś wybrał odpowiedni rodzaj wymiennika ciepła i dopasował go do swoich wymagań.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.