Rośliny, które przyciągają motyle: Tworzenie ogrodu pełnego życia

Ogród to przestrzeń, która daje wypoczynek, ale też zachwyca od strony wizualnej. Najlepiej uatrakcyjnić to miejsce dzięki kolorowym kwiatom i krzewom ozdobnym. Nieodłączną częścią ogrodu są owady, przyciągane przez rozkwitające kwiaty, szczególnie wielobarwne motyle, których obecność sprawia, że ogród staje się wyjątkowym miejscem.

Jakie rośliny ozdobne przyciągną motyle, sprawiając, że Twój ogród stanie się zakątkiem pełnym życia?

Łąki kwietne, które nie wymagają wiele wysiłku

Lubisz kwiaty, ale brak Ci cierpliwości, żeby codziennie ich doglądać? Zapominasz o podlewaniu, a usuwanie chwastów to dla Ciebie zło konieczne? Jeśli do tego wszystkiego dysponujesz dość dużą ilością miejsca, możesz przeznaczyć je na łąkę kwietną. Popularność łąk kwietnych coraz bardziej wzrasta, widać to również w przestrzeni miejskiej.

Gotowe kompozycje kwietne w postaci mieszanek nasion jedno- i wielorocznych wymagają jedynie przygotowania fragmentu gleby, usunięcia pozostałości rosnących tam przedtem roślin, resztek korzeni, kłączy itp. Wśród kwiatów, których nasiona znajdują się w mieszance, możesz znaleźć: mak polny, chaber, dziewannę drobnokwiatową, dzwonek okrągłolistny, nawłoć pospolitą, wrotycz pospolity, szałwię łąkową i wiele innych. To nie tylko wielobarwna, pachnąca kompozycja, która cieszy oczy, ale także prawdziwy lep na motyle i pszczoły.

Rośliny ozdobne, za którymi przepadają motyle

Rośliny lubiane przez motyle to rośliny tzw. miododajne, do których chętnie ciągną również inne owady. Aby zachęcić przede wszystkim motyle, trzeba postawić na zróżnicowane rośliny ozdobne. Posadzenie ich w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem z pewnością spełni swoje zadanie.

Do popularnych i znanych roślin, których obecność w Twoim ogrodzie na pewno okaże się atrakcją dla motyli, należą m.in:

  • kocimiętka – kwitnąca przez całe lato na niebiesko-fioletowo, ma srebrzysto zielone liście i jest rośliną wieloletnią. Ładnie pachnie i skutecznie odstrasza komary i muchy, przyciągając kolorowe motyle i… koty. Doskonale czuje się w towarzystwie róż;
  • lawenda wąskolistna – kolejna popularna roślina o pięknych kolorach i zachęcającym zapachu. Nie jest wymagająca, świetnie czuje się w ogródkach, na działkach, tarasach, balkonach. Przyciąga pożyteczne owady, w tym również motyle;
  • budleja – jest krzewem, który jak żaden inny przyciąga rzesze motyli, przez co nazywana jest nawet motylim krzewem. Kwitnie latem i jesienią, nadaje się do większych ogrodów.

Krzewy, które przyciągają motyle, to także wiciokrzew, malina, jeżyna, a z kwiatów: astry, floksy, macierzanki, cynie, dalie. Warto zaprosić motyle również na swój taras i balkon, sadząc rośliny takie jak lawenda, szałwia, mięta. Stawiaj na rośliny ozdobne, które nie tylko pięknie pachną i wyglądają, ale dzięki temu, że są atrakcyjne dla motyli i innych owadów, sprawiają, że Twój ogród jest miejscem pełnym życia.

Chcesz dowiedzieć się czegoś o roślinach ogrodowych, które są atrakcyjne dla motyli? Zajrzyj tutaj: https://ogrodzpasja.pl, https://ogrodzpasja.pl/2022092822/najpiekniejsze-rosliny-ozdobne-do-ogrodu-ranking.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz