Samochody elektryczne i fotowoltaika. Czy to połączenie doskonałe?

Z roku na rok opłacalność samochodów elektrycznych wzrasta coraz bardziej. Pojazdy EV (z ang. Electric Vehicles) stają się tańsze, a dodatkowo wydłuża się ich zasięg oraz pojemność akumulatora. W czasach znacznych podwyżek cen paliw tradycyjnych „elektryk” spłaca się znacznie szybciej. Idealnym dodatkiem do auta napędzanego energią elektryczną jest fotowoltaika w gospodarstwie domowym.

Samochód elektryczny to rozwiązanie dobre dla środowiska

Przede wszystkim, nowoczesne samochody EV są znacznie bardziej ekologiczne od ich spalinowych odpowiedników. Nie emitują dwutlenku węgla, związków siarki, węglowodorów, ołowiu, tlenków azotu oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Warto nadmienić, że zgodnie z ustaleniami przyjętymi przez Parlament Europejski, od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można zakupić samochodów z silnikiem spalinowym. Dodatkowo, w niektórych miastach wprowadzane są „Strefy Czystego Transportu”,  do których nie będą mogły wjeżdżać pojazdy o największej emisji spalin.

Auto napędzane energią elektryczną jest tańsze niż samochód spalinowy

Według danych przekazanych przez portal 300Gospodarka.pl ceny benzyny na stacjach w Polsce wzrosły w ciągu trzech miesięcy wojny na Ukrainie o prawie 35,6 procenta (dane na 27.05.2022). Prognozuje się, że sytuacja nieco się unormuje, jednak nie ma szans na powrót do stanu sprzed pół roku. W tym aspekcie samochód elektryczny ma znaczną przewagę nad pojazdami napędzanymi paliwami kopalnymi.

„Elektryki” zazwyczaj zużywają około 15 do 20 kilowatogodzin na 100 kilometrów. Ceny 1 kWh prądu oscylują aktualnie w przedziale  0,73 – 0,82 zł. Wykonując szybkie obliczenia możemy dojść do wniosku, że w najgorszym wypadku przejechanie 100 kilometrów będzie kosztowało nas nieco ponad 16 złotych. Na ten moment za równowartość tej kwoty jesteśmy w stanie kupić od 2 do 2,5 litra benzyny/oleju napędowego.

Warto połączyć samochód elektryczny z fotowoltaiką 

Dzięki zakupowi pojazdu elektrycznego znacznie zwiększa się nasza autokonsumpcja wytworzonej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej. Staje się tak, ponieważ ostatecznie akumulator samochodu działa jako dodatkowe urządzenie magazynujące energię. Kiedy ładujemy pojazd EV za pomocą własnego prądu staje się to w praktyce niemal darmową operacją. Aspekty te sprawiają, że warto skorzystać z udogodnień, jakie daje nam fotowoltaika. Poznań oraz inne obszary miejskie to strefy, w których łączenie ze sobą aut PV oraz paneli fotowoltaicznych jest szczególnie opłacalne.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.