Skąd bierze się hałas? – sposoby na jego likwidację

Nadmierny hałas jest czynnikiem bardzo uciążliwym dla każdego z nas. Komfort akustyczny to ważny element życia, a o jego zapewnienie powinniśmy zadbać zarówno my w naszych domach, jak i nasi pracodawcy. Okazuje się, że nawet minimalne wahania akustyczne są w stanie spowodować u nas niepokój i długotrwałe uczucie zmęczenia. Jak wiemy, z tymi objawami bardzo ciężko jest skupić się na rzeczach ważnych i obowiązkach.

Nadmierny hałas jest czynnikiem bardzo uciążliwym dla każdego z nas. Komfort akustyczny to ważny element życia, a o jego zapewnienie powinniśmy zadbać zarówno my w naszych domach, jak i nasi pracodawcy. Okazuje się, że nawet minimalne wahania akustyczne są w stanie spowodować u nas niepokój i długotrwałe uczucie zmęczenia. Jak wiemy, z tymi objawami bardzo ciężko jest skupić się na rzeczach ważnych i obowiązkach.

Może czas więc zwrócić uwagę na przyczynę powstawania hałasu w domu lub firmie i raz na zawsze pozbyć się tego problemu? Okazuje się, że czynność, którą musimy wykonać wcale nie jest taka trudna, a może również wprowadzić znakomity efekt wizualny w pomieszczeniach.

Jakie wyróżniamy przyczyny powstawania hałasu?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że stopień hałasu w pomieszczeniach jest brany pod uwagę już w trakcie projektowania całego budynku. Ma to zapobiec przede wszystkim hałasowi tworzącemu się w obrębie całego domu czy bloku. Mowa tutaj o takich czynnikach jak odgłosy głośnych sąsiadów, oglądanie przez nich telewizji czy nawet działanie urządzeń RTV/AGD.

Nie tylko sąsiedzi są jednak odpowiedzialni za nasze akustyczne problemy. Często tworzymy je sobie sami, poprzez chociażby rozmowę. Ten typ jest określany mianem hałasu pogłosowego i powstaje na skutek nieumożliwienia fali dźwiękowej wyjścia lub stłumienia się w zamkniętym pomieszczeniu. Niepożądane dźwięki mogą pojawiać się także z winy wyposażenia technicznego mieszkania, np. systemu wentylacyjnego czy kotłowni. Mieszkając przy ruchliwej drodze trzeba również nastawić się na dźwięki samochodów i innych, głośnych pojazdów znajdujących się na jezdni.

Skąd bierze się hałas? - sposoby na jego likwidację

Jak wygłuszać pomieszczenia?

Każdy typ pomieszczeń, ze względu na jego specyfikację potrzebuje innego rodzaju wygłuszenia. W przemyśle, wyciszenia stosuje się głównie na obudowach maszyn oraz na ścianach hal produkcyjnych. Pierwsza metoda sprawdzi się w kwestii tłumienia drgań przenoszących się po elementach o gęstości wyższej od powietrza. Hale wyciszamy natomiast w celu wygłuszenia echa, które wywołane dużym natężeniem dźwięku w zamkniętym pomieszczeniu może być niezwykle szkodliwe dla ludzkiego ucha. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku świetnie sprawdzi się mata dźwiękochłonna z żywicy, a obudowy urządzeń warto uzupełnić dodatkowo matą bitumiczną.

Do likwidacji hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych używamy przeważnie designerskich paneli akustycznych bądź mat po to, aby rezultaty były efektywne, ale i efektowne. Można również nieco bardziej kombinować i stworzyć od ściany dodatkowy obszar z profili i płyty gipsowej, wewnątrz którego umieścimy wyciszenie z przykładowo odpornych na gnicie włókien poliestrowych.

Objawy dyskomfortu akustycznego

Najczęstszym objawem, uświadamiającym nam o złej akustyce w pomieszczeniu jest po prostu utrudnione zasypianie. Zaraz po nim, mamy do czynienia z ogromnym zmęczeniem i trudnościami w skupieniu się. Często będąc w danym pokoju lub obszarze czujemy niepokój i podświadomość podpowiada nam, że nie chcemy tutaj się znajdować.

Takich czynników jest zdecydowanie więcej, jednak każdy z nas jest w stanie samodzielnie stwierdzić powód.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz