Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Strop filigran jest nowoczesnym i obecnie bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Ze względu spore rozpiętości znajduje zastosowanie w budownictwie użytkowym, ale staje się popularne w domach jednorodzinnych. Dzięki swoim właściwościom daje swobodę niedostępną dla innych technologii sufitowych. Jest to idealne rozwiązanie do budowy stropu budynków o złożonej geometrii.
Stropy filigranowe to monolityczne stropy betonowe z elementem szalunku stałego w postaci filigranowej płyty stropowej. Strop filigran składa się z betonowej płyty tzw. kratownicy filigran i umieszczonej w niej górnej zbrojonej wylewki betonowej. Grubości stropu filigran wahają się od 5 do 8 cm. Filigranowa płyta charakteryzuje różne wymiary płyt. Ich standardowa długość waha się od najmniejszej do 12 metrów i więcej. Przed przystąpieniem do montażu płyt trzeba przygotować podpory montażowe: ustawić je w rozstawie określonym w projekcie i wypoziomować. Filigran wymaga bardzo precyzyjnego wykonania ścian – muszą być one ułożone dokładnie w zaprojektowanych osiach, ponieważ płyty prefabrykowane produkowane są z dużą dokładnością i nie można korygować ich wymiarów na budowie,
Maksymalna szerokość płyty stropowej może wynosić do 2,5 metra, chociaż bardziej popularne są płyty o mniejszej szerokości. Nie można też nie wspomnieć o wszystkich dolnych zbrojeniach, które zawarte są w postaci siatek lub prętów, znajdują się bezpośrednio w płycie filigranowej, a kratownice wystają ponad powierzchnię i pozwala na łączenie płyty z betonem. Czy możemy powiedzieć, że to gotowe stropy? Płyta szalunkowa jest gotowa, ale nie cały strop. Filigranowy strop nadal wymaga wzmocnienia i zabetonowania Jak zbudowane są filigrany betonowe?
W jaki sposób poprawnie go wykonać?
Jakie są niezbędne elementy do wykonania filigranowego stropu? Filigranowa płyta sufitowa – jest elementem filigranowego stropu. Ta prefabrykowana płyta żelbetowa to siatka i płyta prętowa o grubości 5 – 8 cm. Zbrojenie górne – pręty ułożone prostopadle i równolegle do siatki zbrojeniowej.
Zbrojenie górne – pręty są ułożone prostopadle i a równolegle do nich zbrojeniowe siatki.
Zbrojenie znajduje się w płycie, a kratownice wystają poza jej kształt, co ułatwia jej zespolenie z nadbetonem.
Strop składa się z cienkich żelbetowych płyt.
Przekrój stropu filigran od 4,5 do 7 cm.
Są to prefabrykowane płyty stropowe, dlatego nie są ciężkie i można je dowolnie kształtować, a cały strop można bez problemu wykonać w jednej technologii.
Sufity Filigran to płyty zbrojone z przekładkami stalowymi. Kratownice wystają z płyty, ułatwiając integrację z betonową powłoką wykończeniową.
Dzięki tym właściwościom ta konstrukcja jest niezwykle mocna. Rozpiętość stropu filigran jest jedną z najlepszych na rynku.
Poniżej przedstawiamy kilka głównych zalet filigranowego sufitu.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.