Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zapewnienie zaplecza sanitarnego na budowie to nie tylko wyraz dbałości o pracowników, lecz jeden z podstawowych wymogów prawa pracy. Przedstawiamy poradnik dotyczący kwestii toalet przenośnych na budowie, uwzględniając doświadczenia pracodawców i zestawiając je z regulacjami ustawowymi.
Przepisy prawne mówią o konieczności udostępnienia pracownikom zaplecza sanitarnego. W miejscach, gdzie możliwe jest korzystanie z urządzeń na stałe podłączonych do kanalizacji, nie zachodzi potrzeba dodatkowego wyposażenia w toalety przenośne. Jednak specyfika prac budowlanych czyni taki stan rzeczy mało prawdopodobnym. Zdecydowanie częściej spotkamy się z inwestycjami tworzonymi od zera, gdzie nie występuje jeszcze infrastruktura sanitarna. Wówczas wynajem toalet przenośnych okazuje się jedyną opcją na zapewnienie godziwych warunków pracy i pobytu dla osób, które spędzają często kilkanaście godzin na zmianie.
Liczba toalet przenośnych musi odpowiadać ilości osób przebywających na placu budowy w tym samym czasie. Powszechną praktyką staje się zapewnienie jednej toalety na każde 7 osób. Samo dostarczenie toalety na plac budowy to jeszcze nie wszystko. Im więcej pracowników przypada na jedną kabinę, tym częściej należy dokonywać akcji serwisowych. Opróżnianie zbiornika z nieczystościami dobrze jest przeprowadzać maksymalnie w odstępach tygodniowych. Nie wolno zapominać o uzupełnianiu wody w zbiorniku, a także regularnym dezynfekowaniu powierzchni wewnętrznej toalety. Obecność toalety przenośnej na budowie musi być poparta odpowiednimi certyfikatami, potwierdzającymi zgodność danego urządzenia z normami środowiskowymi i BHP.
Zgodnie z rozporządzeniem o warunkach sanitarno – higienicznych na placu budowy, odległość od stanowiska pracy do najbliższego punktu sanitarnego nie powinna przekraczać 125 metrów. Nawet jeśli liczba pracowników na zmianie nie generuje wymogu udostępnienia kilku toalet, to właśnie odległość może stworzyć konieczność umiejscowienia toalety przenośnej przy każdym stanowisku pracy. Warto mieć ten fakt na uwadze podczas planowania zaplecza sanitarnego.
Wynajem toalety przenośnej jest najwygodniejszym sposobem na wypełnienie wymogów sanitarnych wobec osób zatrudnionych. Profesjonalne firmy prowadzące wynajem kabin WC posiadają na wyposażeniu różne typy urządzeń, które można dopasować do specyficznych warunków placu budowy. Wyposażenie kabiny przenośnej na budowę obejmuje szczelny pojemnik na nieczystości, system wentylacji, umywalkę, oświetlenie, mechanizm zamknięcia kabiny od środka, uchwyty na rolki papieru toaletowego, lustro, oraz antypoślizgową podłogę. Dla firm oferujących wynajem toalet przenośnych Warszawa stanowi jeden z głównych rynków popytu na ich usługi. Jako kolejne miejsce generujące ogromne zapotrzebowanie na wynajem WC Poznań także pełen jest inwestycji budowlanych i firm prowadzących usługi remontowe. Poszukując rozwiązań na wynajem toalety przenośnych, warto udać się na stronę smieci.eu, gdzie zamieszczono kompleksową ofertę dla placów budowy i wydarzeń odbywających się w plenerze. Firma Śmieci.eu od wielu lat dostarcza zaawansowanych przenośnych systemów sanitarnych, dzięki którym stworzysz komfortowe i higieniczne warunki dla swoich pracowników.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.