Trawy ozdobne w ogrodzie – poznaj najpopularniejsze odmiany

Trawy ozdobne należą do roślin na czasie, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Ich różnorodność i szeroki wybór pozwala idealne komponować się z roślinami w takich ogrodach jak wiejski, angielski czy orientalny. Niektóre gatunki są wręcz stworzone do ogrodów naturalistycznych i leśnych. Bez wątpienia trudno wyobrazić sobie zieloną przestrzeń bez tych pięknych dodatków. Na jakie gatunku warto zwrócić uwagę?

Trawa pampasowa Pumila

Trawa pampasowa Pumila

Trawa ozdobna, jaką jest trawa pampasowa Pumila to odmiana uznawana za najbardziej odporną na warunki klimatyczne w Polsce. W trakcie kwitnienia osiąga do 200 cm wysokości i charakteryzuje się puszystymi kwiatostanami o kremowej barwie. Pojawiają się one w okresie od sierpnia do października. Pięknie prezentuje się w każdym zakątku ogrodu. Preferuje stanowiska nasłonecznione, a gleby żyzne i przepuszczalne. Warto wiedzieć, że na zimę wymaga dokładnego okrycia.

Imperata cylindryczna Red Baron

Imperata cylindryczna Red Baron

Imperata cylindryczna Red Baron bardzo często jest nazywana po prostu trawą czerwoną – za sprawą swoich dekoracyjnych, rubinowo-czerwonych liści, które wspaniale komponują się szczególnie w ogrodach żwirowych i skalnych. Jest trawą łatwą w uprawie, jednak zaleca się ją okrywać w okresie jesienno-zimowym. Preferuje stanowiska nasłonecznione. Najlepiej rośnie w stale wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Sadzi się ją w grupie przy trawniku czy oczku wodnym. Pięknie komponuje się z trawą pampasową.

Miskant chiński Apache

Miskant chiński Apache

Miskant chiński Apache to karłowata odmiana traw z rodziny miskantów, która doskonale sprawdza się do uprawy w niewielkich ogrodach. Posiada jasnozielone liście pokryte kremowymi, poprzecznymi prążkami. Jego kwiatostany są srebrnoszare. Miskant chiński należy do traw bardzo łatwych w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru. Lubi rosnąć w glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Jest wysoce odporna na warunki miejskie i lekkie zasolenie. Sprawdzi się w parkach i przydomowych ogrodach.

Rozplenica japońska Black Beauty

Rozplenica japońska Black Beauty

Rozplenica japońska Black Beauty charakteryzuje się bardzo wąskimi, szaro-zielonymi liśćmi oraz walcowatymi puszystymi wiechami. Jest rośliną silnie rosnącą o dekoracyjnych liściach i kwiatostanach. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów dekoracyjnych. Nadaje się do kompozycji rabatowych, służy również jako ozdoba oczek wodnych i wrzosowisk. Wykorzystuje się ją także na suche bukiety. Może być również uprawiana w pojemnikach.

Hakonechloa smukła All Gold

Hakonechloa smukła All Gold

Hakonechloa smukła All Gold to przepiękna trawa o kaskadowym, rozłożystym pokroju i atrakcyjnym, jasnożółtym zabarwieniu liści. W lipcu i sierpniu zakwita w drobne, choć mało dekoracyjne kwiaty. Zasadzona w regularnych odstępach tworzy cudowny efekt. Trawa Hakonechloa znakomicie wygląda na rabatach bylinowych i ich obrzeżach. Służy także jako dekoracja balkonów i tarasów. Preferuje miejsca słoneczne, ciepłe i zaciszne. Jest wrażliwa na mrozy, dlatego przed zimą wymaga dokładnego okrycia.

Zainspiruj się trawami ozdobnymi

Trawy ozdobne są bardzo modne i coraz częściej pojawiają się w aranżacjach przydomowych ogrodów. W naszym artykule pokazaliśmy ciekawe odmiany, które możesz wykorzystać w swojej zielonej przestrzeni.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz