Uprawa winorośli na działce – odmiany i sadzenie

Winorośl nie tylko dostarcza nam pysznych owoców, z których możemy przygotować destylaty alkoholowe, ocet winny, soki, dżemy, galaretki, kompoty i marynaty. Jest także cenną rośliną ozdobną.

Winorośl to roślina wieloletnia. W stosunkowo zimnym i wilgotnym klimacie Polski żywotność rośliny wynosi 60-80 lat. Krzewy winogronowe są wykorzystywane na różne sposoby do kształtowania krajobrazu ogrodu.

Jak właściwie uprawiać winorośl?

Krzewy mogą przybierać różne kształty i rozmiary, od dużych pnączy o kilkumetrowych pniach, po formy średniej wysokości lub niskie, sadzone punktowo lub tworzące kraty. W sklepach znajdziemy jednocześnie sadzonki winogron bezpestkowych jak też te, których owoce zawierają nasiona. Winogrona wykorzystywane są jako element dekoracyjny, ze względu na wielobarwne owoce. Przy sadzeniu winorośli brane są pod uwagę cechy roślin: dobry wzrost, długowieczność, regularne i obfite owocowanie i dekoracyjność. Aby osiągnąć te cele, należy spełnić pięć podstawowych warunków, którymi są: wartościowa odmiana, odpowiednie miejsce, dobrej jakości sadzonki winorośli, właściwy sposób sadzenia i pielęgnacji rośliny oraz optymalna konstrukcja podparcia.

Wybór odmiany

Przed zakupem sadzonki winogron należy zdecydować o przeznaczeniu owoców (użycie, czas dojrzewania, kolor, smak), wybrać sposób formowania krzewów i realistycznie ocenić szanse ochrony w okresie zimowym. Decyzja nie jest łatwa, ponieważ na rynku jest duży wybór sadzonek, które znacznie się od siebie różnią – charakterem użytkowania (przeznaczenie i jakość owoców) oraz cechami agrobiologicznymi (siła wzrostu krzewów, plon, odporność na mróz i choroby grzybowe, okres dojrzewania jagód).

Jakość sadzonek

Sadzonki ukorzenione w pojemnikach (wysadzane masą korzeniową) najlepiej nadają się do sadzenia w ogródkach. Dobrze sprawdzają się rośliny z własnymi korzeniami (nieszczepione). Ich zaletą jest to, że po uszkodzeniu przez mróz części będących na powierzchni, z części podziemnej wyrastają pędy sadzonej odmiany. Jeżeli część roślin nad ziemią zostanie uszkodzona przez zimno, konieczne jest usunięcie krzewu i szczepu. Sadzonki muszą być zdrowe, nieuszkodzone mechanicznie – bez śladów chorób i szkodników. Sadzonki nie powinny być starsze niż 3 lata. W okresie hibernacji korzenie mają barwę brunatną, a w okresie wegetacji białawą.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.