Zestawy hydroforowe w domowej studni – rola, działanie i korzyści

Jeśli w pobliżu nieruchomości nie ma sieci wodociągowej, pozostaje tylko stworzyć własne ujęcie wody. Wykonanie studni głębinowej to jednak nie wszystko. Kluczowe jest doprowadzenie wody, która się w niej znajduje, do domu. Do skutecznego pompowania wody niezbędny będzie więc odpowiedni zestaw hydroforowy. 

Pobieranie wody ze studni jest niezbędne zawsze wtedy, gdy działka jest pozbawiona podłączenia do wodociągów. Taka sytuacja następuje najczęściej w przypadku kupna ziemi pod budowę domu w odosobnionym miejscu. Dziś wiele osób decyduje się na taką inwestycję, dlatego też temat podłączania instalacji wodociągowej do własnego ujęcia wody jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Najlepszym sposobem na komfortowe czerpanie wody ze studni znajdującej się na działce, jest wykorzystanie w tym celu pompy i zbiornika hydroforowego z całym zestawem. Jak działają zestawy hydroforowe i czym kierować się przy ich wyborze?

Jak dostarczyć do domu wodę ze studni?

W momencie, gdy studnia jest już gotowa, czas na to, by zainstalować system z pompą ssącą, która będzie dostarczać wodę do wszystkich punktów jej poboru. Powinna robić to w sposób sprawny, nieprzerwany, a co najważniejsze, tak aby woda leciała pod odpowiednim ciśnieniem.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp – pompy głębinowe oraz samozasysające. Pierwsze wykorzystuje się w przypadku studni o bardzo głębokim zwierciadle wody. Pompa głębinowa umieszczana jest wtedy bezpośrednio w wodzie, skąd ją transportuje. Jeśli jednak studnia jest stabilna, a jej źródło znajduje się dość blisko powierzchni, można zdecydować się na montaż pompy hydroforowej, czyli właśnie samozasysającej. Taka pompa może być umieszczona bezpośrednio w budynku, na przykład w garażu czy piwnicy. Pompy hydroforowe pompują wodę ze studni nie bezpośrednio do kranu, a do zbiornika, skąd dopiero trafia do uruchamianego punktu poboru. Ze względu na bardzo dużą wygodę użytkowania, zestawy hydroforowe są wybierane zacznie częściej niż pompy głębinowe.

Zestaw hydroforowy — co to jest i jak działa

Zestaw hydroforowy to system urządzeń, których głównym zadaniem jest stabilizacja ciśnienia w rurach. Dzięki jego zastosowaniu można czerpać wodę ze studni i dostarczać ją do kranu, a jej strumień jest odpowiednio mocny i nieprzerwany. Zanim zobaczymy, jak właściwie działają zestawy hydroforowe, musimy dowiedzieć się, z czego się składają. W zestawach takich wszystkie elementy ściśle ze sobą współpracują, dlatego też poznanie ich jest niezbędne, aby zrozumieć działanie całego mechanizmu. W skład zestawu hydroforowego wchodzą:

  • pompa hydroforowa,
  • zbiornik hydroforowy,
  • pompa powierzchniowa,
  • kolektor,
  • zawory kulkowe i zwrotne,
  • włącznik ciśnieniowy,
  • manometr do kontroli i regulacji ciśnienia,
  • złącze pięciodrożne,
  • czujniki bezpieczeństwa.

Wbrew pozorom zasada działania całego zestawu hydroforowego jest dość prosta. Pompa tłoczy wodę ze studni prosto do zbiornika. W jego wnętrzu znajduje się powietrze, ponieważ system ten wykorzystuje w swej pracy ciśnienie. Tym samym im więcej wody napompuje pompa, tym ciśnienie w zbiorniku jest wyższe. Gdy osiąga limit, uruchamiany jest wyłącznik ciśnieniowy, który zatrzymuje pracę pompy. Po wykorzystaniu przez domowników części zasobów wody, ciśnienie w zbiorniku spada, a wtedy automatycznie dochodzi do ponownego uruchomienia pompy. Cały ten proces się powtarza.

Zestawy hydroforowe — zalety

Dlaczego zestawy hydroforowe wybierane są tak często do pompowania wody ze studni? Powodów jest kilka. Przede wszystkim takie systemy są niezwykle proste w montażu. Aby podłączyć je do źródła oraz domowej instalacji nie są potrzebne żadne skomplikowane prace ani wykopaliska. Dzięki temu można sobie poradzić sobie z tym bez problemu samodzielnie.

Dużą zaletą jest także to, że zestawy są już gotowe do użytku. Nie trzeba kompletować części i podłączać ich do siebie. Wybierając podstawowy zestaw, taki jak choćby model dostępny na https://ogrody24.pl/zestawy/zestawy-hydroforowe, dostajemy wszystko w komplecie. Wystarczy jedynie podłączyć odpowiednie elementy do instalacji i źródła wody.

Bardzo korzystne w systemach hydroforowych jest także to, że pozwalają one na stały dostęp do całego systemu oraz narzędzi pomiaru ciśnienia i regulacji. Dzięki temu można z łatwością kontrolować parametry pracy urządzenia. Co więcej, w razie jakiejkolwiek awarii, naprawa jest znacznie prostsza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu hydroforowego?

W sklepie https://ogrody24.pl/zestawy-hydroforowe-80l/zestaw-hydroforowy-iwh-2-03-230v-zbiornik-80l-ibo.html dostępne są różne zestawy hydroforowe. Różnią się one miedzy sobą wieloma parametrami, w tym między innymi pojemnością zbiornika czy wydajnością. Przy wyborze zestawu hydroforowego do domu warto zwrócić szczególną uwagę na kilka z nich. Kluczowa jest przede wszystkim wspomniana już pojemność zbiornika. Jeśli system hydroforowy jest głównym lub jedynym źródłem dostarczania wody do instalacji domowej, to najlepiej wybrać zbiornik, który mieścić będzie więcej niż 100 litrów wody. Oprócz tego warto sprawdzić także ciśnienie maksymalne, długość przewodu, moc, czy też umiejscowienie wyłącznika ciśnieniowego.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz