Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Brama z napędem otwierającym i zamykającym ją jest powszechnym, wygodnym i przede wszystkim funkcjonalnym wyborem. Zanim jednak zdecydujemy się na automat do bramy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Kształt, wielkość i usytuowanie działki mają ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej bramy. W przypadku bramy skrzydłowej musimy mieć podjazd odpowiednio długi, by skrzydła bramy (długie na 1,5 m) mogły swobodnie otwierać się do wewnątrz działki a także zamykać po zaparkowaniu samochodu na posesji. Jeśli mamy niewielki podjazd, wybierzmy bramę przesuwną, która przesuwa się i chowa po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy miejsce. Pamiętajmy jednak, że decydując się na bramę przesuwną musimy sprawdzić, czy będzie miała miejsce, by schować się w pełni.
Według przepisów szerokość bramy powinna wynosić ok. 2,4 m w świetle. Im szerszy wjazd, tym większą mamy swobodę wjazdu i wyjazdu z posesji a także lepszą widoczność i zachowamy bezpieczeństwo włączając się do ruchu. Z tego warto przemyśleć zakup szerszej bramy (np. 3m) dla zachowania większego komfortu.
Odpowiednio do wielkości i ciężaru bramy będziemy wybierać urządzenie zasilające (napęd do bram). Im brama jest większa i cięższa, tym silniejszego napędu będzie potrzebować. Każdy model automatu ma informację o udźwigu siłownika, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni do naszych potrzeb. Warto jednak wybrać taki z zapasem ok 20-25% mocy, by nie montować bramy o maksymalnej wadze dla danego produktu. Zapas przedłuży żywotność urządzenia.
Automat do bramy należy dobrać również pod kątem częstotliwości jej użytkowania. Z tego powodu automatyka dzieli się na tą do użytku domowego i przemysłową. Automatyka do użytku domowego wykonuje maksymalnie 50 cykli na dobę (otwarcie i zamknięcie bramy). Przemysłowe to te wykonujące powyżej 50 cykli na dobę, które wykorzystuje się na parkingach, zamkniętych osiedlach lub miejscach użyteczności publicznej.
Przed montażem bramy z napędem konieczne jest sprawdzenie, czy na etapie budowy zostały przeprowadzone pod ziemią kable. W przypadku, gdy elektryki zabrakło, będzie konieczne naruszenie naszego ogrodu by wyprowadzić prąd do napędu, który chcemy zamontować w bramie a także do podłączenia odpowiednich akcesoriów do bram (https://bonmario.com/napedy-do-bram/akcesoria-do-bram.html). Musimy także zastanowić się nad rodzajem zasilania odpowiednim do rodzaju napędu i częstotliwości jego pracy. W przypadku elektryki niezbędna będzie pomoc fachowca z odpowiednim uprawnieniem.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.